MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

İçişleri Bakanlığından Sokak Hayvanları için Yeni Genelge

6.04.2020 11:01:13

Corona virüs salgını bizler kadar sokak hayvanlarını da fazlasıyla etkilemiş durumda. Sosyal izalasyon ve evde kalma çağrılarının gün geçtikçe olumlu sonuçlar gösterdiği günümüzde birçok esnaf ve hayvan severin evlerine kapanması sokak hayvanlarının yiyecek bulmasında güçlük çekmesine yol açıyor. Hala havaların da ısınmaması bu soğuk günlerde dostlarımızın aç ve susuz kalmasına neden oluyor. Bu durumu görmezden gelmeyen İçişleri Bakanlığı bu duruma da el atmak adına bir genelge yayımladı.

Bakanlığın 81 ile gönderdiği genelgede salgın yüzünden yiyecek bulmakta güçlük çeken sokak hayvanlarının başta barınak olmakla birlikte bahçe, park gibi sokak hayvanlarının yaşam alanlarının yoğunlukta olduğu bölgelerin tespit edilen noktalarına mama, yem ve su bırakılması dezenfekte edilmesi ve vatandaşlarımızın bu konuda hassasiyet göstermesi istendi. Valilere gönderilen genelge de virüs salgınının toplumsal açıdan oluşturduğu riskin yönetilebilmesinin yanında sosyal hareketliliğin azaltılması ve izolasyonu sağlamak amacıyla birçok tedbir alındığı belirtildi. Toplu olarak toplanılan ve insanların bir arada bulunduğu birçok kafe, restoran ve içecek servisi yapılan yerde geçici olarak kısıtlamalara gidildiği belirtildi. Sokak hayvanları konusunda da bir şeylerin yapılmasının gerektiği konusunda hem fikir olan bakanlık gündelik yaşamın değişmesi sonucu sokak hayvanlarının da yaşadığı sıkıntıları unutmadı.

Tüketim kapasitesinin ve insan yoğunluğunun azalması sonucunda hayvanların yiyecek bulmakta oldukça güçlük yaşadıklarının farkında olarak vali/kaymakamlıklar ile yerel yönetimler olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının aç kalmaması için gerekli tedbirlerini almasını istedi. Bakanlık tarafından kaymakamlık ve valiliğin söz konusu tedbirlerle beraber yerel yönetim, tarım ve orman il müdürlükleri ve ilgili diğer kurum ve kuruluşların gerekli iş birliği çerçevesinde koordinasyon ve planlamaları sayesinde uygulamanın eksiksiz ve kısa sürede yerine getirilmesini istedi.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar