MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Kabızlık ve Tedavisi İçin Ne Yapılmalı?

3.04.2020 13:27:23

İnsanlar gibi kediler de mide ve sindirim problemleri yaşayabilir. Veterinerin tanı koyması tabi ki ilk önceliğimiz olmakla birlikte bu tip sorunlara karşı kendimiz ön tedavi deneyerek sıkıntıyı ilk fark ettiğimiz aşamada belki kontrol altına alabiliriz. Evcil hayvanlarda ve özellikle kedilerde kabız sık görülen bir durumdur. Çok uzun sürmediği taktirde endişe duymaya gerek olmamakla beraber yine de dikkat edilmesi önemli bir hastalık türüdür. Doğal yöntemler ve a veteriner tavsiyesi üzerine kullanılan ilaçlar bu mide sorununu kısa sürede normale çevirebilir. Kabızlık rahatsızlık olarak yiyeceğin düzgün olarak işlenememesi veya sindirilmemesi olarak tanımlanabilir. Normal olarak dışkılama konusunda yaşanan eksiklik veya yetersizlik bu sorunun kedilerde yaşandığının belirtisidir.

Kedilerde Kabızlık Tedavisi

Evcil dostunuzun dışkısında kan var ise ya da dışkısını yaparken çok acı çekiyorsa en kısa sürede veterinere gidip destek almanız kedinizin sağlığı açısında hayati önem taşıyabilir. Kabızlığın başka bir hastalığın belirtisi ya da devamı olmadığından emin olmak önemlidir.

Kumu Değiştirin

Kumunuzun kedinizi rahatsız etmesi ya da alerji yapması tuvalete çıkmasındaki engel olabilir. Kumun içeriğindeki parfüm kokusu kalitesi markası gibi birçok sebep kedinizin kuma karşı problem yaşamasına ve buna bağlı olarak kabızlık yaşamasına neden olabilir.

Yaş/Kilo Oranına Dikkat Edin

Obezite tehlikesi yaşayan ve ne yediğine dikkat etmeyen kedilerin gün içerisinde normal sayıdan fazla tuvalet çıkmasına neden olabilir. Bunun yanında normal ve sağlık bir kedinin gün içerisinde 1-2 kez tuvalete çıkma ihtiyacı normaldir. Bunun üstündeki sayılarda sağlıksız şartlarda beslenen kedilerin fazla tuvalet ihtiyacı anüsünün fazla zorlanmasına ve akabinde tahriş olmasına zemin hazırlamaktadır. Bu da zaman kabızlık durumunu ortaya çıkartarak daha kötü sonuçlarına çıkmasına neden olabilmektedir.

Beslenme Programını Değiştirin

Beslenme yetersizliği ve beslenme programının çeşitlendirilmemesi de kabızlığa kesinlikle sık yol açan sebeplerdendir. Devamlı kuru mamayla beslenme kabızlığa yol açmakla birlikte onlar için özel olarak satılan yaş ya da konserve mamalarla arada bir çeşitlilik sağlayabilirsiniz. Belirli bir süre de içeriğinde sadece hayvansal protein kuru mamalara geçiş yapmanız bu sürecin çabuk iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Tüylerini Taramayı İhmal Etmeyin

Kediler kendini temizlerken çok fazla tüy yutabilirler. Bu onları diliyle yaptıkları ve patilerini yalarken midelerinde tüy topaklanmasına neden olabilmektedir. Genelde kusarak bunları atarken kimi zaman sindirim yollarını tıkayarak kabız olmalarında da probleme yol açabilirler. Kedi çimi kedi malt macunları ya da kedilerin midesini rahatlatan bu konudaki özel içerikli kuru mamalara geçiş yapabilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar