MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Uyku Sorunu ve Neler Yapılmalıdır?

6.04.2020 13:16:14

Evcil dostlarımızda kimi zaman bu uyku problemi can sıkıcı bir hal alabilir. Uykuya dalmasına yardımcı olmak adına ev ya da oda sıcaklığını uygun hale getirmek, uykusunu belirli bir düzene sokmak ya da profesyonel destek almak gerekebilir.

Uykuya dalma ve uyku problemleri sadece biz insanların başına gelen bir sorun değildir. Mevsim geçişlerinde, hasta olduğunda kısa süreli uyku düzeni sorunu yaşayabilir. Hayvanların değişime karşı hassas oldukları ve bunlara karşı tepki verdikleri her evcil hayvan sahibi tarafından fark edilen bir durumdur. Köpekler çabuk strese canlılar oldukları için uyku sorunu 2-3 gün içerisinde geçmezse şüphelerinizin artması ve farklı sorunlar olabileceğini düşünmeniz için yeterlidir.

Köpeklerde Uyku Sorununa Sebep Olan Şeyler

Alışkanlıklar

Evde günün büyük bir bölümü yalnız kalan köpekler tek başlarına kaldıkları vakit gündüz dahi olsa uyuyarak ya da yarı uyku halinde zamanlarını geçirirler. Bütün gün canlarının sıkıldığı gerçeği de maalesef ki yadsınamaz bir durumdur. Tüm bunların sonrasında sahibini gören köpek heyecanlanır ayaklanır ve sevinç halinde tekrar uyumak istemez. Tamamen sizle vakit geçirmek ve oynamak isteyebilir. Onların aktif olma sürelerinin bu şekilde istenmeyen bir rutin halini alması ise uyku düzenini bozarak zamanla uyku sorununa sahip bir evcil hayvan haline gelmesine neden olabilir. Yeterinde uyku saatine sahip olmadığını düşünüyorsanız günleri enerjisini atabileceği ve akşamları aktif dinlenme moduna gireceği şekilde yaşam stilini değiştirmelisiniz.

Hava Sıcaklığı

Sıcak bir bölgede yaşıyor olmanız ya da yaz aylarının gelmesi sebebiyle artan hava sıcaklığı da uykusuzluğa %100 etki eden bir durumdur. Köpeğinizin ırkına bağlı olarak hangi şartları ve iklimi sevdiğini iyi araştırmanız da bu sorunu başlamadan sona erdirmenizde yardımcı olabilir. Birçok köpek sıcaklıklara karşı hassastır. Kışın ise durum aynı şekilde etki edebilir. Oda sıcaklığının düşük olması ve evcil dostunuzun kendini ısıtamaması, uyumamasına ve uyku düzeni bozukluğu yaşamasına uzun süreli neden olabilir. Soğuk ihtiyacında klima, ısıtıcı, kalorifer, sıcak konusunda ise klima ve vantilatör güvenlik konusunda gerekli önlemleri almanız halinde yeterli olacaktır.

Köpeklerde Uyku Sorunu İçin Neler Yapılmalı?

  • Tuvalet ihtiyacını uyku saatlerinin öncesinde gidermesine dikkat edin.
  • Günün son öğünü olan akşam mamasını uyumadan 2-2.5 saat önce vermeye dikkat edin.
  • Gece susuz kalmaması ve huzursuz davranmaması için su içtiğinden emin olun.
  • Ortamın sıcaklığı konusunda sıcak ya da soğuk olmamasına dair gerekli önlemlerinizi alın.
  • Gün içerisinde yeteri kadar enerjisini attığından ve oyun oynadığından emin olun.
  • Çok fazla yalnız kalmasından dolayı stres ve depresyon yaşamaması için onunla yeteri kadar ilgilenip, sevmeyi asla ihmal etmeyin.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar