MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

İbizan Hound Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

27.09.2022 12:36:42

İbizan Hound köpek cinsi dostlarımız diğer isimleri ile de İbizan tazıları olarak biliniyor. İsimlerini yetiştirilmiş oldukları yerden alıyorlar. İspanya'nın İBizxa adasında yetiştirildiler. Ayrıca genetik kökenleri antik Mısır'a kadar gider. Yapılan derin incelemeler ve kazılar sonucunda genetik faktörlerin olduğu kanıtlanmış bir ırktır. Bu köpek dostlarımızın isminden de anlaşıldığı üzere çok hızlı koşabilirler. Bu hızları spor ve avcılık dallarında kendilerini kanıtlamıştır. Özellikle de koşu yarışmalarında boy gösteren İbizan Hound cinsi köpek dostlarımız, günümüzde evcil hayvan olarak sahiplenilir.

İbizan Hound Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Genelde boy ortalamaları 62-75 santimetre arasında değişir. Çok zarif ve narin görünümleri vardır. Sağlıklı bir İbizan Hound cinsi köpek dostlarımız 20 ile 30 kilogram aralığında olabilir. Dişileri ise daha minik boyutlarda olabilmektedir. En belirgin özellikleri ise uzun kulaklarıdır. Vücuduna oranla bir kafa yapısı olmasının dışında uzun kulakları kafasını küçük gösterebilir. Kahverengi renk tonlarında olan bir burnu vardır. Zarif ve ince hatlara sahip vücuda sahiptir. Tüylerinin boyutu ve renkleri değişir. Tüy çeşitleri 3 şekilde görülebilir. Tel tüylü, düz tüylü ve uzun tüylü olabilir. Genelde düz tüylü olarak biliniyorlar. Farklı renklerde görmemiz mümkündür. Yere düz basan ön bacak yapıları en belirgin İbizan Hound cinsinin özellikleri arasındadır. Sürekli hareket halinde olmaları sebebi ile apartman dairelerindeki yaşama uygun değillerdir. Bahçeli bir eviniz var ise onların enerjilerini atabilmelerini gerçekten mümkün kılabilecekseniz sahiplenmelisiniz.

İbizan Hound Cinsi Köpek Karakter Özellikleri Hakkında Bilgi

İbizan Hound cinsi köpek dostlarımızın geçmişinin çok eskilere dayandığını yazmıştık. Özellikle de spor dallarında yer aldığı düşünüldüğünde özgürlüğü ve bağımsızlığı çok sevmektedir. Bu tamamen kendilerine olan güvenden kaynaklıdır. Bağımsız ruhlu bu patili minik dostlarımız sahiplerine son derece sadıktır. Apartman yaşamına pek uygun olduğu söylenemez. Çocuklarla arası son derece iyidir.

İbizan Hound Köpeklerinin Bakımı

Tazı olmalarından dolayı egzersiz bu tatlı köpek dostlarımız için çok gereklidir. Uzun koşulara çıkması önem arz eder. Ayrıca kemik sağlığına son derece dikkat etmelisiniz. Alması gereken protein ve vitaminlerle çok daha iyi bir yaşama sahip olacaklardır. Rutin veteriner kontrollerini asla unutmamalısınız.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar