MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Dachshund Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

26.09.2022 12:08:06

Dachshund cinsi köpek dostlarımız Türkiye'de sosis köpek olarak da bilinmektedir. Dachshund cinsi köpeklerin uzun bedenleri hayvan severler tarafından ilgi görür. Minyatür Dachshund, 3 farklı türe sahiptir. Bu sevimli dostlarımızı farklı yapan ise tüyleridir. Ayrıca bu köpeklerin isimleri Wirehaired Dachshund, Smooth Dachshund ve Longhaired Dachshund olarak da değişiyor. Enerjisi çok yüksek olsa da hızlı bir şekilde yorulabilen bu ırk, oyun oynamayı çok sever. Ayrıca onlara bakan kişilerle vakit geçirmeyi çok seven bu ırk için eğitim çok önemlidir. Bunun yanında av köpeği olarak üretilen ve yetiştirilen Dachshund cinsi köpek dostlarımız zamanla evcilleştirilmiş bir cinstir. Özellikleri ele alındığında Dachshund cinsi köpek dostlarımız evde bakılmaya müsaittir.

Dachshund Cinsi Köpek Tarihçesi

Bu köpek ırkının isminden de anlaşılacağı üzere Almanya'da üretilmeye başlamıştır. Uzun bedenleri birçok insan tarafından ilgi görmüştür. Oldukça iyi koku alma duyusuna sahip olan Dachshund, porsuk, domuz, tilki gibi hayvanların izini sürdüğü biliniyor. Ayrıca Dachshund cinsi köpek dostlarımız yalnızca avcı olarak değil bazı gösterilerde de kullanılmış bir cinstir. Almanya'da yapılan olimpiyatlarda maskot olarak da kullanılmıştır. Temelleri çok eskiye dayanan bir ırk olduğu bilinir. Bunun ana sebebi Mısır'da bir mezarlık içerisinde bulunan resimlerde Dachshund türüne benzer bir köpek ile karşılaşılmasıdır. Uzun süre boyunca yalnızca Almanya'da kalan Dachshund ırkı köpekler 19. yüzyıl sıralarında ise İngiltere ve Amerika'ya götürülmüştür. Ünleri asıl olarak burada artan bu köpekler sonrasında tüm dünya tarafından ilgi kaynağı olmuştur.

Dachshund Cinsi Köpek Karakter Özellikleri

Zamanında ünlü ressam Picasso'nun da sahiplendiği Dachshund cinsi köpek, oldukça zekidir. Bu köpek cinsi onlara bakan kişilere son derece bağlı ve korumacı yapısı ile tanınır. Çocuklarla iyi anlaşılabilir. Bu durumda çocukları olan aileler tarafından sahiplenilebilir. Dachshund cinsi köpek dostlarımız oyun oynamayı çok sevmektedir. Fazlasıyla hareket etmeye ihtiyaç duymaz. Bu sebeple egzersiz bakımından kolay bir türdür. Oldukça fazla havlayabilir. Özellikle apartman dairesinde kalıyorsanız bu ırk pek önerilmeyebilir.

Dachshund Köpek Irkının Bakımı

Pek harekete ihtiyaç duymayan Dachshund cinsi köpek dostlarımız gün içerisinde kısa süreli yürüyüşlere çıkarmanız yeterlidir. Tüylerini köpek cinsine göre düzenli olarak taramanız yeterli olacaktır. Ancak Longhaired Dachshund cinsi köpek dotunuz var ise her gün mutlaka tarama yapmanız gerekir. Bunun yanında veteriner hekim rutin kontrollerini asla unutmamalısınız.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar