MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Sokak Hayvanlarına Nasıl Yardım Edebiliriz?

24.09.2022 15:40:32

Sokak hayvanları hayatımızın merkezinde yer alıyor. Her birimiz onlara, her an sokakta karşılaşabileceğimiz masum insanlara yardım edebiliriz.

Evcil hayvanları korumak sahiplerinin sorumluluğundadır, ancak sokaktaki hayvanlar için durum böyle değildir. Bu nedenle, hayvan severler olarak onlar için elimizden geleni yapmalıyız.

Sokak hayvanları için ne yapabilirsiniz?

Sokak hayvanları için yapabileceklerimiz herkes için farklıdır. Sıralayacağımız tüm maddeler herkesin kolayca üstesinden gelebileceği şeylerdir.

Kapınızın önüne su ve yiyecek kapları koyun

Sokak hayvanları yiyeceklerini çöplüklerden ve yiyecek bulunabilecek diğer yerlerden alırlar. Ancak, özellikle çöp kutuları yer altına indiğinden beri bu görev daha zor hale gelmiştir.

Bu masum canlıları korumak için kapınızın önüne mama ve su kapları koyabilir ve onları hayatta tutmak için her gün su ve mama ile doldurabilirsiniz.

Mama almaya gücünüz yetmiyorsa bile, sokak kedilerine zarar vermeyecek ev yapımı mamalar koyarak yine de yardımcı olabilirsiniz.

Özellikle sıcak yaz aylarında su kaplarını dışarıya ya da uygun bir yere koymak, kedi ve köpeklerin sıcaktan bitkin düşmesini engelleyecektir.

Evden çıkıp süpermarkete veya pazara gittiğinizde yanınıza bir kavanoz su alın ve bittiğinde kabı taze suyla doldurun. Bunu alışkanlık haline getirmek vicdanını rahatlatmakla kalmayacak, aynı zamanda onları hayata geri döndürecektir.

Bir yemeği paylaşmak

Sokak hayvanları ev yapımı yiyecekleri sever, ancak kedi ve köpeklerin metabolizmasını göz önünde bulundurun.

Kedi ve köpeklerin metabolizmasını bozabileceğinden, tatlı, yağlı, tuzlu veya tuzlu yiyecekler, süt ve süt ürünlerini paylaşmaktan kaçının.

Yanınızda yiyecek taşıyın

Sokak kedileri ve köpekler için en iyi yapabileceklerinizden biri, çantanızda her zaman yiyecek bulundurmak veya taşımaktır.

Sokakta yürürken kedi veya köpeklerle karşılaşabilirsiniz. Sokak kedileri bakılması zararsız hayvanlardır. Yanınızda taşıdığınız yiyecekleri onlara verebilirsiniz.

Tabii ki, yolun ortasında bırakmayın. Böyle yaparak beslenemeyecekler ve çevre kirlenecektir.

Kedi veya köpeğinizi uygun bir yere çağırın ve mamayı bir karton parçası veya benzeri bir nesnenin üzerine dökerek besleyin.

Dış mekan hayvanları temizlik konusunda evcil hayvanlar kadar şanslı olmayabilir. Bu da onları çeşitli hastalıklara karşı savunmasız hale getirir.

Özellikle büyük hayvanlar pire tasmaları ile korunmalıdır. Pire istilası en çok savunmasız ve tuvalet ihtiyaçlarını karşılayamayan sokak hayvanlarında görülür. Bunu önlemek için pire tasmaları kullanılabilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar