MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Highland Cinsi Kedi Özellikleri ve Bakımı

13.09.2022 14:02:32

Highland cinsi kedi dostlarımız 60'lı yıllar sırasında İskoçya'nın Pertshire Coupar Angus civarında bulunan bir çiftlikte keşfedilmiştir. Keşfedilen ilk Highland cinsi kedi dostumuz ise Susie isminde dişi ve oldukça kısa tüylere sahip beyaz bir kedi olarak bilinmektedir.

Highland Cinsi Kedi Karakter Özellikleri

Oldukça eğlenceli bir yapıda olduğunu söylemek mümkündür. Highland cinsi kedi dostlarımız ne kadar yorgun olsa da oyunlar oynamak istediği zaman bu durumda kayıtsız kalmayacakları kesindir. Highland cinsi kedi dostlarımızın karakter yapısı neredeyse kusursuzdur. Ayrıca bu kedi cinsi, onlara bakan kişilere karşı son derece sevecen, sadık ve uysal bir tavır içerisindedir. Highland cinsi kedi dostlarımız çok zekidir. Henüz yetişkinlik zamanlarındayken sahiplenildiği zaman onlara bakan kişilere karşı oldukça sadakati bulunur. Bu kedi cinsinin oldukça aktif bir yapısı vardır. Çocuklar ile ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinebilir. Ev içerisinde ya da bahçede beslenebilir. Bu sebeple illa ev ortamına ya da apartman dairesine sahip olmak gerekli değildir. Highland cinsi kedi dostlarımız uzun süre uyuyabilir. Ev içerisinde yalnız kalmak onları çok etkilemez. Çok sevecen yapısı bulunduğundan dolayı evi dağıtsa da kendisini sevdirmeyi iyi bir şekilde bilecektir. Olumsuz pek özelliği bulunmayan Highland cinsi kediler, genelde oyun oynadığı sırada istemeden de olsa tırmalama davranışı gösterebilir. Bu durum çocuklara zarar verebilir. Ayrıca sokakta yaşamaya alışmış bu kedi cinsi dar alanları sevmeyebilir. Onlara geniş alanlar ayarlamalısınız.

Highland Cinsi Kedi Bakımı ve Beslenmesi

Öncelikle Highland cinsi kedi dostlarımızın genetik bir rahatsızlığı yoktur. Bununla birlikte çok sayıda cins kedi olması sebebiyle her kedi cinsinin kendine özgü rahatsızlıkları bulunabilir. Bu gibi bir durum farkederseniz direkt olarak veteriner hekime götürebilirsiniz. Ekstra beslenmeleri obeziteye sebep verebileceğinden bu kedi cinsi için özel egzersiz programı uygulanabilir.

Bakımına asla ara verilmemesi gereken kedi cinslerinden birisidir. Düzenli tüy bakımı yapmanız ya da yaptırmanız önemlidir. Ayrıca bu kedi dostlarımızın ölü tüylerden kurtulabilmesi adına sık sık taramanız önemlidir. Bununla birlikte diş, dil, kulak ve ağız bakımlarını da aksatmadan yapmalısınız. Aşırı uzayan tırnaklar onları rahatsız edecektir. Kuru mama ile beslemeniz tavsiye edilir. Yavru kedi dostlarımız ise yavru kedi maması ile beslenmelidir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar