MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Hayvanlar Neden Deneylerde Neden Kullanılmamalı?

14.09.2022 15:22:38

Deneyler eski zamanlardan günümüze kadar omurgalı, omurgasız bütün hayvan türlerinde denenmiştir. Daha hızlı sonuç almak adına uygulanan bu deneyler etik açıdan uygun değildir. Genellikle kemirgenler, balık, kedi, köpek üzerinde denenmiştir. Çoğu deney sonucunda hayvanların çoğu kanser olup ölmüştür.

Birçok ülke hayvan deneylerine karşı çıksa da çok sayıdaki ülke deneyleri olumlu karşılıyor. Hala birçok firma hayvan deneyi yapmaktan geri adım atmıyor. Halbuki hayvanlarında insanlar gibi duyguları vardır. Onlarda insanlar gibi acı çekmektedir.

Hayvanları Deneylerde Kullanmamak İçin Sebepler

İnsan hastalıklarının %2’den azı hayvanlarda görülen hastalıklardır.

Hayvan deneyleri sonucunun birçoğu insana uygun olmadığı için boşa gider.

Alman Doktorların araştırmalarına göre insanlardaki ölümcül hastalıkların %6’sı hayvanlar üzerinde denenip piyasaya sürülen ilaçlardan kaynaklanmaktadır.

Kozmetik sektöründe uygulanan deneylerin birçoğu hayvanların gözlerini kör bırakmıştır ve ciltlerinde yaralar oluşmasına neden olmaktadır.

Bilinci açık olan hayvanlar acı içinde bağırarak can verirler. Özellikle tavşanlar deneyden kaçmak isterken boyunlarını kırarak acı içinde ölürler.

Hamile olan tavşan anneye belirli maddeler verilir. Daha sonra anne tavşanı öldürerek karnından yavruları çıkartılır ve ne kadar etkilenip etkilenmediler kontrol edilir. Çoğu sonuç boşa gider. Bu durumda tavşanların canları tehlike altındadır. Lütfen deneylere siz de karşı çıkın.

Hayvanlar üzerinde pozitif sonuç veren çoğu ilaç, insanlar üzerinde etkisinin ne şekilde sonuç verdiği kesin olarak bilinmemektedir.

Aspirinin hayvanlar üzerindeki sonuçları başarısız bulunmuştur. İnsülin sakat doğumları beraberinde getirmiştir. Kanser ilaçları hayvanlar üzerinde başarılı sonuç vermemiştir. Aksine çoğu ilaç zararlı olmasına rağmen neden hala yasaklanmamıştır.

 Hayvan deneyleri sadece duygusal açıdan değil maddi açıdan da zarar verebiliyor. Çoğu deneyin sonucu negatif olduğunda harcanan miktar boşa aktarılmış oluyor.

 Hayvan deneyleri, ahlaka aykırı, acı çektiren, insanlık dışı bir durumdur.

 Hayvan Deneylerinin Yasak Olduğu Ülkeler

  • 28 üyeden oluşan Avrupa Birliği
  • Norveç
  • Hindistan
  • İsrail
  • Yeni Zelanda
  • Avustralya

 Hayvan Deneyleri Yapan Bazı Firmalar

Calgon, Clear, Finish, Nivea, Max Factor, Loreal, Giorgio Armani, Gilette, Listerine, Vaseline, Yves Rocher, Vichy, Vicks, Wick.

Son olarak, artık yaşadığımız çağda teknolojinin ileri seviyelerine ulaşmış iken hayvanlar üzerinde deney yapılmaması gerekir. Bilgisayar ortamında, yapay deneyler üzerinde uygulanarak olumlu sonuçlar alınabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar