MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Hangi Durumlarda Kedinizi Veterinere Hızlıca Götürmelisiniz?

29.03.2021 12:24:43

Kedilerin bazı zamanlar hastalanması ya da başka rahatsızlıklar yaşaması her canlıda olduğu gibi normal bir durumdur. Anormal olan durum ise bunu çok açık şekilde bizlere gösteremezler. Bu tüylü dostlarımız günün belirli ve hatta büyük bir bölümünü uyku ve dinlenme modunda geçiriyor olsa da oldukça aktif ve hareketli hayvanlar olduğu gerçeğini değiştirmemektedir.

Onların her davranışını gözlemlemek ve olumsuz olarak gördüğümüz davranışların uzun sürmesi halinde aksiyon almamız acilen gerekmektedir. Bu durum beslenme ve temel ihtiyaçları kadar bizlerin sorumluluğunda olup aşağıda belirttiğimiz durumları yaşamaları halinde dikkatli olmamızı da gerektirmektedir.

Fiziksel Yaralanma ve Balkondan Düşme

Özellikle yaz aylarından balkon ve pencerelerden düşen kedi sayısında inanılmaz yükseliş gözlemlenmektedir. Bu tip durumlarda hiç vakit kaybetmeden fiziksel bir yara ya da kan görmeseniz dahi iç kanama riskine karşı veterinere gitmeniz elzemdir. Tüm bunların yanında meraklı patilerin başlarına farklı hareketlerle de iş açabileceğini unutmayın. Olası yaralanmalara karşı şiddeti zayıf bile olsa önlem amaçlı kontrole gitmeniz yararlı olacaktır.

İdrar ve Dışkıda Kan Görülmesi

Kediler az su içtiğinden dolayı idrar yolu ve sindirim sistemine dair hastalıklara oldukça yatkındır. Bunlar dahilinde tuvaletlerinde kan görmeniz tehlike sinyalleri açısından fazlasıyla yeterlidir. Ayrıca bazı kanlı ishal olarak bilinen özellikle yavru kedilerde ölümcül olan hastalığa karşı da gerekli tetkikleri ve acil veteriner kontrolünü gerektirmektedir.

Halsizlik

Kediler günün yarısından çoğunu uykuya ayırır bu oldukça normal bir durumdur. Fakat sağlık açısından bünyesinin zayıflaması uykusunun yanında hareket ve aktivitelerinde de azalma meydana getirecektir. Kediler doktora gitmek istedikleri maalesef söyleyemezler ve bizlere sadece yapacağımız gözlemler neticesinde işaret verebilirler. Eğer halsizlik süresi 48 saatten fazla sürüyor ve bunun yanında günlük beslenme miktarının altına düşüyorsa dikkatli olunmalı ve veteriner kontrolüne gidilmelidir.

Kusma

Kedilerde anormal olduğu kadar normal kusma ve öğürmeler de görülebilir. Kendilerini temizlerken çok fazla tüy yuttuklarından dolayı bunları atmalarına dair kusmalar belli dönemlerde çok da anormal değildir. Onları rahatlatmak için malt macun kullanımı ihtiyaç haline gelmiştir. Mama değişikliklerinde de geçiş evresinde kusma görülebilir. Ayrıca bayat ve taze olmayan mamalarında kusmaya itebileceği unutulmamalıdır. 24 saatten uzun süren ve çok sık tekrarlana kusmalar hastalık belirtisidir. Demin saydığımız nedenlerin dışında üşütme, zehirlenme, parazit ya da viral bazlı hastalıklardan şüphe duymalısınız.

İshal

Kedilerde gün içerisinde 1-2 kez görülen ishal çok da endişe duymaya neden değildir. Ama 24 saati aşan ve ertesi günün devamında tekrarlayan ishal oldukça tehlikelidir. Çok sık tekrarlayan ve birkaç gün içinde düzelmeyen ishale karşı evcil dostunuz fazlasıyla su kaybedecek ve bakıma muhtaç hale gelecektir. Bu neden oldukça dikkatli olmalı ve ertesi gün mutlaka veteriner kontrolüne gitmelisiniz.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar