MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin İçgüdüsel Olarak Ev İçinde Gösterdiği 6 Davranış

29.03.2021 11:01:31

Bizlerin kimi zaman dikkatini çekmeyen çok fazla davranışları olsa da kedilerin dünyası fazlasıyla gizem doludur. Onların dünyalarını keşfetmek adına bilmemiz gereken ve davranışlarını anlamlandırmamıza yardımcı olacak bazı kedi hareketlerine göz atacağız.

Binlerce yıl önce insanlarla bağ kuran ve kendi kurallarına göre evcilleşen kedilerin sergiledikleri tüm davranışların bir sebebi kesinlikle bulunmaktadır. Hala vahşi akrabalarından gelen birçok davranışı içgüdüsel olarak hiç dışarıyı görmemiş ev kedileri dahi sergilemektedir. Şu an yaptıkları her garip ya da komik hareketin geçmişte veya günümüzde yaşayan vahşi akrabaları tarafından sergileniyor olması hem av hem de avcı pozisyonundaki bu minik dostlarımızın aslında ne kadar zeki canlılar olduğunu da gün yüzüne çıkarmaktadır.

1-Hareketli Şeylere Atak Yapması

Kedilerin yuvarlanan bir top ya da havada hareket eden başka bir oyuncağa zıplamasının en büyük nedenlerinden birisi de onları bir av olarak peşinden gidilecek şeyler olarak görmeleridir. İnsanlarla ilk bağ kurma maceraları da bizlerin tahıl ambarlarımızı farelerden ve diğer böceklerden korumaları sayesinde başladığını belirtmek isteriz.

2-Yüksek Noktalarda Durmaları

Evcil dostunuzu evin her noktasında arayıp da kaybolduğunu düşündüğünüzde dolabın üstünde göz göze gelmeniz komik olduğu kadar sinir bozucudur. Ama bunun da onlar açısından içgüdüsel bir davranış olduğunu unutmayın. Kediler tehlikelerden korunmak ve etrafı daha iyi gözlemlemek için yüksek noktalara çıkmayı tercih ederler. Bu davranış onları fazlasıyla güvende hissettirdiği gibi huzur da verir.

3-Kedilerin Balkon ve Pencere Kenarlarında Vakit Geçirmesi

Öncelikle evinizde kedi sahiplenmeden önce tüm olası kazalara karşı bu tip noktaların güvenlik önlemlerini almanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Kediler dışarının bilinmeyen ve tehlikeli olabileceğini düşündüğünden oraya yakın olma ve gözlemleme isteği duyabilirler. Bunun dışında uçan kuşlar ya da dışarıda duyabileceği diğer kedi sesleri de onlar için fazlasıyla merak uyandırıcıdır.

4-Halı ve Koltukları Tırmalama

Sokak kedilerini izlediyseniz oradaki dostlarımız patilerinden tırnaklarını çıkartarak mutlaka ağaca ya da ona uygun bir noktaya gerinerek sürterler. Bu durum vahşi doğada da aynıdır. Avcı pozisyonundaki büyük kediler pençelerinin daha sivri ve güçlü kalması için buna ihtiyaç duyarlar. Ev içerisindeki dostlarımızın da eğer bu tip ihtiyaçlarına dair tırmalama çubuğu ya da tırnaklarını geçirebileceği oyuncakları yok ise hedefi halı, perde ve mobilyalarınız olacaktır.

5-Hasta Olunca Gizlenme

Kedilerin zayıflıklarını gizlemesi oldukça normal bir durumdur. Vahşi doğadaki büyük ataları da hastalandığında ya da güçten düştüğünde bölgedeki rakip kedilerin ya da canlıların bunu görmesine müsaade etmez.

6-Patileriyle Yoğurma Hareketi Yapma

Bu hareket daha gözleri açılmadan anneleriyle beraberken yapılan ve büyüdüklerinde de bazı keyifli ve huzurlu anlarında tekrar eden bir davranıştır. Annesinden süt emmeye çalışırken karnına masaj yaparak hem annesinin daha fazla süt vermesine hem de kendisinin ne kadar huzurlu olduğunu göstermesini sağlayan bu davranışı büyüdüğünde de sizin kucağınızda her şey yolunda ise tekrarlayacaktır.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar