MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Hangi Cins Köpekler K9 Olabilir? Seçim Kriterleri Nelerdir?

19.04.2021 13:54:07

K9 köpekleri seçilirken iki amaç üzerinde yoğunlaşılmaktadır. Koruma-asayiş ve arama-kurtarma konusunda hizmet vermek üzere seçilenlerdir. Temel olarak seçilen ırklar ve aranılan özellikler birbirine benzese de ufak bazı istisnalar onların hangi amaca daha uygun olduğunu göstermektedir.

Ülkemizde ve dünya standartlarında en sık tercih edilen K9 köpekleri ve köpek adayları şu köpek ırkı havuzundan seçilmektedir.

Asayiş-Koruma: Alman Çoban Köpeği, Doberman, Boksör, Belçika Malinois, Belçika Çoban Köpeği, Rottweiller

Arama-Kurtarma: Border Collie, Alman Çoban Köpeği, Labrador, Golden Retriever, İngiliz Springer Spaniel, Belçika Malinois

Vücut Uygunluğu

Bu tip görevlerde kullanılan köpekler tabir-i caizse fit ve diri olmalıdır. Ne çok iri ne de çok mini ırk kategorisinde olmayan 25-50kg arasındaki köpekler olmalıdır. Ağır ve büyük köpek fazlasıyla hantal olup bu tip görevlerde yeteri kadar başarı gösteremezler. Ayrıca saldırganlık seviyesinden dolayı çok daha kontrol edilmesi güç hale gelebilir. Ufak köpekler ise ciddi manada caydırıcı olmakta güçlük çekmektedirler.

Beden Sağlığı

Kronik ya da ailesinden gelen bir rahatsızlığın olması bu köpeklerde listedeki ırklardan olsalar bile elenmelerine neden olur. Bu tip zorlu ve uzun süreçli görevleri yapabilmelerine engel olabilecek hiçbir sağlık sorunu olmamalıdır. Eğer tedavisi mümkün olan geçici süreli bir rahatsızlık yaşanmışsa tabi ki veteriner kontrolünde tedavisine hızlıca başlanır. Ama kalıcı ve yaşam kalitesini düşürecek bir rahatsızlığı ortaya çıktıysa erken emekliliğe ayrılır.

İtaat Seviyesi

Başına buyruk ve itaat etme konusunda güçlük çeken köpekler maalesef ki eğitimlerde başarısız olmaktadırlar. Bu nedenle seçilen köpek ırkları da bu doğrultuda ortaya çıkmıştır. Yüksek itaat kapasitesine sahip olan köpekler kolaylıkla eğitimlerini tamamlayıp başarılı olup görevlerine başlayabilirken aksi senaryodaki köpekler maalesef ki kullanılamazlar.

Yaşları

En erken 1 yaşına kadar görevlerine hazır hale getirip aktif olarak hizmet veren dostlarımız 8-9 yaşlarına kadar aktif olmaları görülmektedir. Asayiş köpekleri diğer arama köpeği arkadaşlarına nazaran çok daha fazla fiziksel yorgunluk yaşadıkları için daha kısa bir ömre sahip olabilirler.

Psikolojik Durum

Köpeklerin doğumlarından itibaren takibi ve yeteri kadar çevreleriyle sosyalleşmeleri oldukça önemlidir. Günlük yaşamalarında ve görevleri esnasında karşılaşabilecekleri tüm olaylara dair yavruyken alışkanlık kazanmaları oldukça önemlidir. Özellikle K9 köpekleri seçilirken doğumlarından itibaren takip edilerek içlerinden kriterleri karşılayanlar seçilmektedir. Köpeklerin karakteristik yapısı da psikolojik durumları kadar önemlidir. Ne aşırı cesur ve saldırgan ne de çekingen ve korkak olmamalılardır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar