MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Art Niyetli ve Ehil Olmayan Veterineri Nasıl Anlarsınız?

20.04.2021 10:24:12

Veterinerlerin görev tanımları ve yaptıkları iş skalası fazlasıyla geniş olup tek bir kalıba sokmamız mümkün değildir. Fakat onların işlerinde ne kadar yetkin ve tecrübeli bir insan olduğunu anlamak özellikle hastalarının sahipleri olarak bizleri fazlasıyla ilgilendirmektedir. Genelde birçok evcil hayvan sahibi tavsiye üzerine veteriner hekim seçme yoluna gitmektedir. Bunun en büyük sebebi olumsuz bir deneyim yaşama şansını minimuma indirmektir.

Genelde veteriner uygulamalarındaki hatalar deneyim eksikliği, umursamazlık ve uygulama metotlarının eksikliğinden kaynaklanması ölümcül sonuçların dahi ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu durum biraz da profesyonellikle alakalı olup işini ne kadar özverili yaptığının da göstergesidir. Tamamen ticari kaygılar yüzünden karşısındaki canlının sahipleri açısından ne kadar kıymetli olduğunu unutmaları çok sık karşılaşılan bir davranıştır. Ya da tam tersi senaryoda bundan faydalanmaya çalışmaları oldukça üzücü olabilir!

Veteriner Seçimi ve Karşılaşabileceğiniz Hatalar

Veterinerlik prosedürlerine tamamen hakim olmak ve yapılacak uygulamaların metotlarını bilmek bizim asli görevimiz değildir. Ama buna gidiş yoluna karşıdaki hekimin tecrübesizce ve art niyetli sadece para kazanma odaklı hareketlerini anlamamız da çok zor olmayacaktır.

Tüylü ve evimizin neşesi olan dostlarımızın bakımı ve sağlığı konusunda veteriner seçerken son derece titiz olmalıyız. Kendimiz için doktor ve hastane seçiminde nasıl araştırmalar yapıp çevremizdeki olumlu geri dönüşleri referans alıyorsak aynı durumu onlar için de gerçekleştirmeliyiz.

  • Veterinerin temel görevi sağlık sorunu yaşayan bir hayvanın rahatsızlığını teşhis etmek ve bunun tedavisini başlatmak olmalıdır.
  • Tüm bunları yaparken bunlar yapabileceği ortam ve ihtiyaç duyabileceği sağlık ekipmanlarına eksiksiz sahip olmalıdır.

Veterinerlerde Uygulama ve Hizmet Hataları Neler Olabilir?

Evcil hayvan sahipleri uygulamasından ve hizmetinden memnun kaldığı veterineri yıllar boyu bırakmak istememektedir. Bu nedenle ücretine dahi bakmaksızın verilen hizmet ve evcil dostlarının iyileşmesi onlar için öncelikli olacaktır. Ama art niyetli ya da hekimlik konusunda eksik kişilerin bazı yanlış uygulamaları hem maddi hem de sağlık açısından dostumuzun sıkıntı yaşamasına neden olabilecektir. Yapılan hatalı ve gözünüze batabilecek eksik veterinerlik hizmetleri için aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz fazlasıyla önemlidir.

  • Hasta hayvanın ve sizin o an ki telaşınızdan yaralanarak gereksiz uygulamalara başvurması
  • Gerekli tıbbi ve cerrahi hizmetleri yeterli yetkinliğe sahip olmadan gerçekleştirmeye çalışmaları
  • Tedavi öncesi gerekli testler ve röntgenlerin çekilmemesi
  • Yapmadan önce gerçekleştireceği operasyonun olumsuz noktalarını belirtmemek
  • İyileşmeme riskine dair olasılıkların yanı sıra fikir ve düşüncelerini söylemeden sadece umut vermek
  • Yan etkilerde ve tedaviye yanıtsız kalınılan durumlarda farklı bir meslektaşından bilgi almaya çalışmaması
  • İlaç tedavisiyle düzeltilebilecek rahatsızlıkları için klinik tedavisine yönlendirmek

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar