MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

5 Basit Yöntemle Yavru Kedinizi Sosyal Hale Getirin

20.04.2021 11:51:12

Kediler genelde çekingen ve oldukça ürkek hayvanlar gibi düşünülse de aslında yavruyken ne kadar sosyal bir canlı haline geldikleriyle alakalıdır. Sokak kedilerinin büyük bir kısmının bu tanıma uyması da genelde sadece kendilerini koruma ve karınlarını doyurma odaklı olduğu için sosyalleşme onlar için bir ihtiyaç değildir.

Özellikle evcil kedilerin yavruyken aşağıdaki belirttiğimiz adımlarla bu tip deneyimlere açık hale getirilmesi yaşamınız boyunca hem sizi hem onu rahatlatacak bir harekettir. Yavru kedinizin seslere, insanlara, farklı yerlere dair görsel ve sesli alışkanlıklar edinmesi büyüdükçe daha dışa dönük ve kolay uyum sağlayabilen bir canlı hale gelmesine yardımcı olacaktır.

Sosyalleşme Süreci ve Yavru Kediler

Kediler ilk 8-10 haftalık süreçte anneleri ve kardeşleriyle temel sosyalleşme ve kaynaşma davranışlarını öğrenir. Bu nedenle sütten kesilmesi ve bu süreci ailesiyle birlikte yaşaması son derece önemlidir. Bunun devamında ise insanlar ve çevreyle alakalı bağ kurması gerekir. Burada sizin yapacağınız ve bir ömür geçireceğiniz dostunuzla atacağınız bazı adımlar tam olarak sosyalleşme davranışlarının gelişmesini ve oturmasını sağlayacaktır. Kedilerimizi sosyalleştirmek için yapabileceğimiz basit ama etkili yöntemlere hadi göz atalım!

İlk 4 Ay Çok Önemli

Bir kedinin tam olarak sosyalleşebilmesi için bu dönemi atlamamanız son derece önemlidir. Büyüdükçe sosyalleşmek onlar açısından fazlasıyla zor olacaktır. İlk olarak annesi ve kardeşleriyle bu adımı atan kedinin arada boşluk bırakmadan sizinle çevresini ve buradaki insanları tanımaya çalışması ve yakınlaşması oldukça önemlidir. Temel atılmış ve ara vermeden üzerine kat çıkılması için 4 ay olana kadar ilgi gösterilmesi gerekmektedir.

Yaşam Alanlarında Serbest Bırakın

Bulundukları alanda özgürlüklerinin kısıtlanmaması ve temel ihtiyaçlarına kolaylıkla ulaşabilmeleri önemlidir. Evin bir köşesi ya da odasının onlara ait olması özgüvenlerini kazanmaları açısından onları rahatlatacak bir harekettir. Strese ve onları korkutacak etkenleri de uzak tutmanız kendisine garantiye alan yavru kedinin daha hızlı ve kolay sosyalleşebilmesinin önünü açacaktır.

Farklı İnsanlarla Tanışsın

Özellikle arkadaşlarınız ve aile bireylerinizin ziyarete gelmesi onunla ilgilenmesi zamanla tüm insanlara karşı kolaylıkla yakınlık kurabilmesinin önünü açacaktır. Bu tip sosyal gelişim oluşturabilmeniz için kedinizi saklamanız ya da insan içine çıkmasını engellemeniz içine kapanık ve ürkek olmasına neden olacaktır. Kediler ilgiyi ve sevgiyi fazlasıyla sever hatta bu konuda arsızdırlar. İnsanlardan gördüğü bu temiz duyguları karşılıksız bırakmadan sosyalleşme sürecinin çok daha kalıcı ve etkili biçimde yaşayarak öğreneceklerdir.

Oyun Oynamak

Hem zihinsel hem de fiziksel açıdan gelişimlerini sağlamak için oyun oynamanız şarttır. Bu konuda yavruluktan yetişkinliğe kadar zaman ve süre sınırlaması yoktur. İlk zamanlar size ve yaşam alanına fazlasıyla mesafeli olsa da onu oyuna davet ederek avcılık içgüdüleri tetiklerseniz gerçek bir yakınlık kurabilirsiniz. Aynı çocuklarda olduğu gibi kedilerde de oyun saatleri sosyalleşmenin gizli anahtarıdır.

Beslenme Saatlerinde Yakınlaşma

Yemek kaynağının siz olduğunu keşfetmesi aranızdaki bağın derinleşmesine fayda sağlayacaktır. Kimi zaman kuru mamasını elinizle verebileceğiniz gibi ufak ödül mamalarını da kullanarak fiziksel temas ve gerçek bir sosyalleşme sürecinin adımlarını atabilirsiniz. Zamanla bu yakınlığı öğrenen kedilerin diğer insanlara ve insanların bulunduğu ortamlara dair ürkeklik yaşamasının önüne geçeceksiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar