MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Mama Yemeyen ve Su İçmeyen Kedileri Buna İten Nedenler

19.04.2021 12:08:26

Kedilerle yaşamına devam insanların belirli dönemlerde bu tip sorunlarla karşılaşması oldukça olağandır. Geçen hafta oldukça iştahlı ve hareketli kediniz durduk yere neden böyle davrandığına dair meraklar içerisinde kalmanız ve üzülmeniz ise son derece normaldir. Yemek yemeyen ve su içmeyen dostunuzun mutlaka fiziksel olabileceği gibi psikolojik bir sorun yaşadığı aşikardır.

Yemek yememesi bir süre sonra fiziksel açıdan zayıflamasına ve günlük aktiflik düzeyinin düşmesine de neden olacaktır. Kedinizin tekrar eskisi gibi iştahlı ve yemeğine dair ilgi gösterir hale gelmesini sağlamadan önce buna neden olan durumu iyi gözlemlemeniz gerekmektedir. Kedilerde mamalarına ve sularına karşı ilgisizlik ya da iştahsızlık ilk birkaç gün normal olarak görülebilirken bu süre 2-3 gün üzerine çıkıyorsa mutlaka dikkat kesilmeniz gerekmektedir.

Hastalık

Hastalık tüm canlılarda olduğu gibi bizlerde dahi yeme isteğini azaltan bir durumdur. Kedilerde ise aniden yemeyi bırakmaları hasta olduklarından şüphelenmemizi fazlasıyla gerektirir. Yemeye çalışmasına rağmen yeme güçlüğü yaşıyor ise ağız ve diş sorunları yaşıyor olabileceği gibi birçok farklı hastalık riskini de göz ardı etmemelisiniz.

Veteriner Ziyareti

Veteriner ziyaretleri her kedi sahibi için gerginlik ve stres bir günün geçmesine yol açmaktadır. Bunun psikolojik etkileri olabildiği gibi ayrıca uygulanan aşı ve diğer parazit uygulamalarının bir süre onlarda iştahsızlık ve ateş yapabileceğini unutmamalısınız.

Yaşam Alanından Ayrılmak

Kediler çevreci ve bunu korumaya meyilli hayvanlardır. Evinize ikinci bir kedi geldiğinde ne kadar sinirlendiğine şahit olabileceğiniz gibi tam tersi senaryoda daha önce bilmediği bir yere gitmesi yemek yeme ve su içme konusunda geri çekilmeler yaşamasına yol açabilecektir. Bilmediği ve yabancı bir ortamda çok fazla neşeli ve iştahına düşkün olmasını beklemek zaten mantıksız olacaktır. Bir süre üzerine gitmeden çevresini keşfetmesine ve ufak yaş mamalarla iştahının yerine gelmesi için hilelere başvurabilirsiniz.

Mama Sorunları

Genelde mama değişikliğinde kedilerin yeni mamaya dair iştahının kaybolması sıklıkla görülen bir durumdur. Bu nedenle önceki maması bitmeden eskisiyle yenisini karıştırarak bu geçiş evresini 2-3 güne yaymanız sıkıntı yaşamanızın önüne geçecektir. Ayrıca mamanın son kullanma tarihi ya da ağzının açık kalmasına bağlı aromasının kaçması da onun ilgisiz ve iştahsız davranmasında oldukça etkilidir.

Psikolojik Sorunlar

Psikolojik açıdan rahatsız yaşayan kedilerin çok fazla mama ya da su içme gibi düşüncesi olmayacaktır. Bazı kediler karakteristik açıdan buna yakın olabilirken bazı kedilerin bu tip bir ortamda kendini baskı altında hissetmesi sonucu iştah azalması en sık görülen belirtiler arasındadır.

  • Rutinlerde değişim
  • Başka kedi gelmesi
  • Eve tanımadığı misafirinizin gelmesi
  • Depresyon
  • Sözlü ya da fiziksel şiddetYorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar