MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Goldador Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

5.05.2022 10:14:19

Goldador Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

İsminden de anlaşılmak üzere bu ırk Golden Retriever ve Labrador köpeklerinin melezlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Bu türün geçmişi 15 yıl öncesine dayanmaktadır. Dolayısıyla bu ırk oldukça yeni bir türdür. Görüntüleri ve karakterleriyle de hem Labradorları hem de Golden Retriever köpeklerine benzeyen Goldadorlar, kolay eğitilebilen zeki köpeklerdir. Bundan dolayı da rehber köpek, arama kurtarma köpeği ve narkotik köpekleri olarak da tanınmaktadır. Sabırlı ve üstün empati yetenekleri sayesinde görevlerini başarıyla tamamlamaktadırlar.

Goldador Köpek Irkı Genel Özellikleri

Golden Retriever ve Labrador köpeklerinin melezlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Goldador’ların ağırlıkları 35-40 kilograma kadar çıkmaktadır. Uzunlukları açısından ise 50 santimetreye kadar çıkmaktadır. Tüyleri sık ve bir o kadar da kısadır. Tüy katmanları kalın olduğu için soğuk havalarda oldukça dayanıklıdırlar. Tüy dökümleri çok azdır. Çok zeki oldukları için eğitimleri çok kolaydır. Dikkat konusunda onların üstüne yoktur. İnanılmaz seviyede dikkatlidirler. Egzersiz ihtiyaçları oldukça yüksektir. Çok mükemmel bir karaktere sahiptirler. Sevgi dolu ve sosyal hayvanlardır. Diğer evcillerle ve insanlarla oldukça iyi geçinirler. Sahiplerine çok sadıktırlar. Empati yetenekleri inanılmaz derece de gelişmiştir. Yalnızlıktan hiç hoşlanmazlar. Kilo almaya oldukça eğilimlidirler. Ortalama yaşama süreleri 15-20 yıldır.

Goldador Köpek Irkı Bakımı

Ataları gibi çok eğlenceli, sevecen ve sosyal yetenekleri gelişmiş hayvanlardır. Sahiplerine çok bağlıdırlar. Tam bir dost canlısıdırlar. İyi bir koruma ve bekçi köpeği özelliği göstermezler. Sahiplerine çok çabuk uyum sağlayan bir köpek türüdür. İri köpek ırklarında yer almaktadır. Apartman dairelerinde yaşamları uygun değildir. Açık alanlarda yaşam sürdürmeleri önerilmektedir. Bol bol yürüyüş ihtiyacı duyarlar. Enerjilerini atmaları için köpek eğitim tünelleri kullanılması daha uygundur. Zeka eğitim oyuncakları edinmek, hem zekasını geliştirmesine yardımcı olacaktır. Hem de çok eğlenmiş olacaktır. Bakımlarında ki en önemli konu ise, onlar için seçilmiş mamalardır. Kilo almaya oldukça meyilli oldukları için özellikle de kısırlaştırılma operasyonundan sonra kesin olarak kalorisi düşük mamalarla beslenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde hem obez hastalığına bulaşacaktır. Hem de karaciğer yağlanmaları gibi önemli birçok hastalıkları beraberinde getirecektir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar