MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Leonberger Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

4.05.2022 17:06:00

Leonberger Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı              

Dünyaca en iri köpek ırkı arasında yer alan Leonberger, büyük görünüşünün aksine son derece kibar bir yapıya sahip köpek türüdür. Koruma ve bekçi köpeği dışında arama kurtarma köpeği olarak da bilinen Leonberger’lerin geçmişleri hakkında birden çok görüşler bulunmaktadır. Bu görüşlerden ilki, 19. Yüzyılda Almanya’nın Leonberg şehrinde üretilmeye başlandığıdır. Aslan gibi iri ve kuvvetli bir gövdeye sahip olan köpek ırkı Saint Bernand, Newfounfland ve Great Pyrenees Köpek cinslerinin melezlenmesi sonucunda Leonberger Köpek Irkının elde edildiği düşüncesidir. Bir diğer görüş ise bu ırkın 16. Yüzyılda Avusturya’da ortaya çıkmış olmasıdır. Kökenleri tam olarak belli olmamış olsa dahi Rusya’da çok popüler olup dünyaya yayılmış olmaktadırlar. Dünya savaşları sonrasında nesilleri neredeyse tükenmiş olan Leonberger ırkı, yapılan çalışmalar sonucu tekrardan üretilmeye başlanmıştır.

Leonberger Köpek Irkının Genel Özellikleri

Tam bir sonuç olmamış olsa da kökenleri Almanya’nın Leonberg şehrine dayanmaktadır. Başka bir görüşe göre ise, Leonberger bir Avusturya Köpeği olmasıdır. Saint Bernand, Newfounfland ve Great Pyrenees cinslerinin melezlenmesi sonucu ortaya çıkmış bir köpek ırkıdır. Dünyaca en iri köpekleri arasında yer almaktadır. Erkek Leonberger’ler yetişkinliğe ulaşmaları sonucunda 80-85 kilograma Kadar çıkmaktadır. Dişilerde ise 60-65 kilograma kadar çıkmaktadır. Uzunluk açısından ise erkekler 80 dişiler ise 75 santimetre arasındadır. Tüyleri genellikle sarı ve kahverengi tonajlarındadır. Bu renklerin yanı sıra aralıklı bir şekilde siyah renk de görülmektedir. Çok güçlü ve kaslı bir gövdeye sahiptirler. Geniş alanı yerlerde bakılması uygundur. 3 yaşından sonra olgunlaşırlar. Çok fazla havladıkları görülmemiştir. Yabancılara karşı oldukça temkinli ve saldırgan olurlar. Sahiplerine son derece bağlıdırlar. Eklem ve kemik hastalıklarına yatkın bir köpek türüdür. Ortalama yaşama süreleri ise 10-15 yıl arasındadır.

Leonberger Köpek Irkının Bakımı

Leonberger ırkının, çok iri ve çok aktif oldukları bilinmektedir. Buda küçük evlerde ve apartman dairelerinde yaşamalarının uygun olmadığının kanaatidir. Geç olgunlaştıklarından dolayı yavruluk dönemlerinde aşırı derecede hareketlidirler. Çok kuvvetli olmalarının yanında bekçilik görevini ve koruma köpeği özelliğini taşımaktadır. İlk defa köpek sahiplenecek olan kişiler için önerilecek bir köpek ırkı değildir. Eğitimleri kolay değildir. Orta uzunlukta tüylere sahiptirler. Haftada 2 defa taranmalıdır. Yılda iki defa da sadece sıcak havalarda yıkanması uygundur.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar