MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Amerikan Pitbull Terrier Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

5.05.2022 15:41:56

Amerikan Pitbull Terrier Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Amerikan Pitbull Terrier köpek ırkları, 19. Yüzyılda korkunç görünüşlerinden de belli olduğu üzere dövüş köpeği olarak kullanılmaya maruz kalmışlardır. Mükemmel bir seviyede kuvvetli ve kaslı bir gövdeye sahiptirler. Oldukça saldırgan bir ırktır. Bundan dolayı çoğu ülkede bakımları yasaklanmıştır. Agresif yapıları nedeniyle koruma ve bekçi köpeği olan bu ırk, doğru eğitimle sevecen ve sadık bir dost haline dönüşebilir. İyi ilişkiler kurabilen bu ırk ailede ki her canlıya sıcakkanlı davranabilir. Yaşam alanlarında oldukça sakin hayvanlardır.

Amerikan Pitbull Terrier Köpek Irkının Genel Özellikleri

Anavatanları isminden de belli olduğu üzere Amerika Birleşik Devletleri’dir. Yetişkin ırklarda ortalama kilo ağırlıkları 35-40 kilogramdır. Uzunlukları ise 50-60 santimetre arasında değişmektedir. Çok güçlü bir gövdeye ve kaslara sahiptirler. Kısa tüylüdürler. Kalın ve parlak tüy yapıları vardır. Çene kasları oldukça güçlüdür. Isırdıkları nesnelere ciddi anlamda zarar verir. Egzersiz ihtiyaçları oldukça yüksektir. Agresif yapıları vardır. Ancak bu yapıları sosyalleşmelerine engel değildir. İnatçı ve dominant bir karakterleri vardır. Eğitimleri bundan dolayı zordur. Yabancılara son derece temkinli davranırlar. Zeki ve çok meraklıdırlar. Oyun oynamayı çok severler. Çok sadık hayvanlardır. Sahiplerine mükemmel derecede bağlıdırlar. Ortalama yaşama süreleri 10-15 yıl arasındadır.

Amerikan Pitbull Terrier Köpek Irkı Bakımı

Ürkütücü görünüşleriyle beraber temkinli ve yabancılara karşı şüpheyle yaklaşmakta olan Amerikan Pitbull Terrier ırkı, sahiplerine oldukça sadıktır. Yavruyken sosyalleştirilmesi ve hala korkutucu fiziksel güce ulaşmamış görünümlerinden önce diğer canlılarla tanıştırılması gerekmektedir. Amerikan Pitbull Terrier ırklarına verilecek olan eğitimlerde sert bir tavır konulmamalıdır. Sahiplerinden sürekli ilgi ister onlara sürekli ilgi gösterir oyun oynarsak eğitimleri daha kolay olur. Kısa tüylere sahip olduklarından dolayı soğuk havalarda çabuk hastalanırlar. Bu ırklar diğer büyük ırklara göre evde ve kapalı mekanlarda beslenmesi ile bilinmektedir. Hafta da bir taranması gerekmektedir. Sürekli egzersiz ihtiyaçları vardır. Bundan dolayı da her gün dışarıda gezdirilmesi uygun görülmektedir. Fakat dışarıda gezdirilmeye çıkarıldığında muhakkak tasma ve ağızlık kullanılması gerekmektedir. Çünkü diğer canlılara zarar verme riskleri vardır. Bununla birlikte gezdirmeye çıkarılan bu ırk için kesinlikle ödül mamaları bulundurulması gerekmektedir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar