MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Amerikan Tilki Tazısı Özellikleri ve Bakımı

5.05.2022 17:19:31

Amerikan Tilki Tazısı Özellikleri ve Bakımı

İsminden de anlaşıldığı üzere anavatanları Amerika Birleşik Devletleri olan Amerikan Tilki Tazısı, American Foxhound olarak da bilinmektedir. Bu sevimli dostlarımız yüz hatları ve sarkık kulaklarıyla bilinmektedir. 17. Yüzyılda İngiliz Tazılarının Amerika’ya getirilmesi sonucunda burada da Fransız tazılarıyla çiftleştirilmesi sonucunda melezlenen bu ırk çok hareketli ve özgürlüğüne oldukça düşkün köpek türüdür. Sahiplerine ve yuvalarına çok sadıktırlar. Sahiplerini mutlu etmek için her şey yaparlar. Sıcakkanlı oldukları için diğer evcil hayvanlarla ve insanlarla çok iyi geçinirler. Korumacı ve bekçilik gibi görevleri üstlenirler.

Amerikan Tilki Tazısı Genel Özellikleri

Anavatanları Amerika’dır. İngiliz ve Fransız tazılarının melezlenmesi sonucunda ortaya çıkmışlardır. Orta ırk köpekler arasında yer almaktadırlar. Ağırlıkları 25-30 kilogram arasında değişmektedir. Uzunlukları ise 55-65 santimetre arasında değişiklik göstermektedir. Kısa ve sert tüylere sahiptirler. Tüy renkleri beyaz üzerine kahverengi ve siyah renktedirler. Büyük burunları ve sarkık kulaklara sahiptirler. Koku almak konusunda uzmanlaşmışlardır. İz sürme ve bekçi köpeği olarak da tanınmaktadırlar. Uzun bacaklı ve ince gövdeleri vardır. Oldukça hareketli ve oyuncudurlar. Özgür hayvanlardır. Gürültü yapmayı çok severler. Yaşam alanlarında oldukça sakindirler. Eğitimleri kolaydır ancak inatçı yapıları vardır. Yalnız kalmayı hiç sevmezler. Oldukça dayanıklıdırlar. Ortalama yaşama süreleri 10-15 yıl arasındadır.

Amerikan Tilki Tazısı Bakımı

Yoğun eğersiz ihtiyaçları bulunan Amerikan Tilki Tazısı geniş bahçeli olan evler ve çiftlik gibi yerlerde bakılması uygun görülmektedir. Apartman daireleri pek uygun bir alan değildir. Özgürlüklerine oldukça düşkündürler. İlk defa hayvan sahiplenecek kişilerin mutlaka geniş bahçeli evleri veya çiftlikleri olmalıdır. Aksi takdirde apartman dairelerinde oturuyorsanız bu ırkları sahiplenmeniz uygun değildir. Evlerde hapsedilmek istemezler. Zira hapsedilirseler depresyona girerler. Oyun oynamayı çok severler. Komut vermeli oyunları oynamayı isterler. Eğitimleri tam ve doğru verilmesi halinde bakımları çok kolay olmaktadır. Kısa tüyleri olmasına rağmen oldukça fazla tüy dökerler. Haftada iki defa taranmaları tüy dökmelerini azaltacaktır. Çok yıkanmayı sevmezler. Bundan dolayı senede 2 defa yıkanmaları uygundur.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar