MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evcil Köpekler Evde Nasıl Yıkanır? Evde Köpek Yıkamanın Püf Noktaları

8.12.2021 16:53:14

Birçok insan evcil hayvanlarının çok yakınında olmasını sevdiği için evcil hayvan hijyenine dikkat etmek çok önemlidir. Bu nedenle, hayvanların sağlığına zarar vermeden onları temizlemenin doğru yolunu bilmek gerekir.

Bu yazıda köpeklerin evde nasıl yıkanacağı ve bunun için hangi ürünlere ihtiyaç duyulduğu konusunda ipuçları vereceğiz.

Evde köpek nasıl yıkanır?

Banyo zamanı evcil hayvanların rutininde çok önemli bir andı. Bunu evde yapmak için dikkatli olmak gerekir.

Köpekleri kapalı mekanlarda yıkamak için hayvanı uygun şekilde sterilize etmek ve sağlığını korumak için bazı önlemler almak gerekir.

Bu nedenle evcil hayvanın özelliklerini bilmek ona uygun ürünleri seçmek için önemlidir. Bu bilgiye sahip olmanın tek yolu, hayvanı değerlendirecek ve olası alerji veya hastalıkları teşhis edecek olan veterinere götürmektir.

Birçok köpeğin banyo sırasında kendisini rahat hissetmediğini ve bu da yıkamayı zorlaştırabileceğini hatırlamakta fayda var. Ancak bunu yapan kişi için stresli olsa bile, rahatlaması için hayvana karşı sabırlı ve dikkatli olmak gerekir.

Köpeği yıkamak için hayvanın biraz yorgun olduğu, örneğin oyun oynadıktan veya yürüyüşe çıktıktan sonra bir zaman seçmek önemlidir. Böylece banyo sırasında sakin kalması sağlanmış olur.

Evde köpek banyosu için ipuçları

Gerekli tüm eşyaların bulunduğundan emin olun: Tüm banyo süresi boyunca köpeğin yanında olmanız önerilir. Böylece kaçma ve çevreye pislik yayması önlenmiş olur. Bu nedenle, diğerlerinin yanı sıra şampuan, saç kremi, havlu, pamuk, kurutma makinesi, fırça gibi gerekli tüm eşyaların yakınınızda olması gerekir.

Yeterli bir alan seçin: Köpeği temizlerken rahatlık için yeterince geniş ve hayvanın kaçabileceği boşlukları olmayan bir alan bulmak idealdir. Ayrıca, köpek için tehlikeli olabilecek çok yakın nesneler olmamalıdır.

Kürkü fırçalayın: Hayvanın kürküne yapışan daha kaba kiri çıkarmak için fırçalama önerilir. Bu aşamada, fırça/tarak köpeğin vücudundan geçirilirken dikkatli ve sakin olunmalıdır. Aksi takdirde hayvan huzursuz olabilir ve banyodan kaçmak isteyebilir.

Hayvanın kulaklarını koruyun: Banyoya başlamadan önce köpeğin kulaklarını küçük pamuk parçalarıyla korumak gerekir. Bu şekilde bölgeye su girmemesi ve evcil hayvanın işitmesinin etkilenmemesi sağlanabilir.

Suyu doğru sıcaklıkta tutun: Evcil hayvanlar soğuk sudan rahatsız olduklarından ve çok sıcak suya maruz bırakılmaması gerektiğinden, ılık sıcaklık banyo yapan köpekler için daha uygundur.

Şampuan ve saç kremi uygulayın: Hayvanı dikkatlice ıslattıktan sonra, şampuanı köpeğin tüm vücuduna uygulama zamanı. Maddenin evcil hayvanın gözüne girmesini önlemek için şampuanı nazikçe ovalayarak yayın. Sonra durulayın. Şampuanın köpeklere özel bir ürün olması gerektiğini ve hayvanın cildinde herhangi bir tahrişe neden olmadığını unutmayın.

Saç kremi uygulayın: Tüm şampuan kalıntılarını temizledikten sonra saç kremi kullanma zamanı. Şampuan gibi saç kremi de özellikle köpekler için olmalıdır. Saç kremi saçı daha yumuşak ve parlak hale getirmeye yardımcı olur. Bu nedenle ürünü uygulayın ve yavaşça masaj yaparak yayın. Sonra durulayın.

Kurutun: ilki (veya ihtiyaca bağlı olarak daha fazlası) hayvanın kürkünden fazla suyu çıkarmak için kullanılır. Ardından köpeği kurutmayı bitirmek için bir saç kurutma makinesi kullanılabilir (sıcak veya soğuk olması gereken sıcaklığa dikkat edin). Köpek gürültüden rahatsızsa, kürkün doğal olarak kurumasına izin vermek en iyisidir.

Parfüm ve aksesuarlar: Bu kısım isteğe bağlıdır. Bu nedenle evcil hayvanınızın daha uzun süre kokmasını istiyorsanız, hayvanlar için özel olarak yapılmış parfüm veya kolonya sıkabilirsiniz. Aynı şekilde istenirse köpeğin üzerine kıyafet veya aksesuar konulabilir. Bu doğru bir karar olacaktır.

Köpeği yıkamak için ne iyidir?

Evcil hayvanlarınızı alerjik tahrişe neden olmadan yıkamak için birkaç özel ürün vardır.

Günümüzde sabunlar, şampuanlar, saç kremleri, fırçalar ve pamuklar gibi köpeklerin banyosu için özel olarak yapılmış birçok ürünü bulmak mümkün. Sahibinin tercihine ve hayvanın ihtiyaçlarına göre satın alınabilirler.

Ek olarak, köpeğin sağlığına zarar veren diğer şeylerin yanı sıra keneler, pireler, enfeksiyonlar, alerjilerin önlenmesi gibi faydalar sunan formülasyonlara sahip ürünler vardır.

Evcil hayvanı, evde banyo yaptırmak için en uygun ürünlerle ilgili tüm yönergeleri verecek olan veterinerdir.

Fırçalar

Bir fırça kullanarak, hayvanın saçını taramak ve köpeğin vücudundaki en kalın kiri çıkararak, banyo adımını kolaylaştırır.

Ek olarak, hayvanın fırçalaması dikkatli ve acelesiz yapılırsa, daha sakin ve daha rahat hissedecek, bu deneyimi tekrarlama isteği uyandıracak ve sonraki banyoyu kolaylaştıracaktır.

Pamuk

Hayvanın kulakları su girişine elverişli olduğundan banyo yaparken kulaklarını korumak çok önemlidir. Bu nedenle kulak girişinde pamuk tıkamanız tavsiye edilir. 

Genel olarak, en iyi seçenek yumuşak, rahat ve su emilimine izin vermeyen, köpeğin kulaklarının korunmasını sağlayan su geçirmez pamuklardır (veya hidrofobik pamuk).

Sabun

Daha hassas köpeği olanlar, nötr sabunları veya hayvanda alerjik reaksiyonlara neden olmayan (ciltte kaşıntı, soyulma ve yaralara neden olan) maddeler (kükürt gibi) içeren sabunları tercih edebilirler. Ayrıca kene, pire ve uyuzdan muzdarip köpekler için özel sabunlar da bulunmaktadır.

Şampuan

Köpeklerin hijyenine yardımcı olabilecek farklı şampuan türleri vardır. Kürkün daha iyi temizlenmesini sağlamanın yanı sıra, köpeğe zararlı parazitlere ve bakterilere karşı koruma gibi hayvanların sağlığına fayda sağlayan başka faydalar da sunarlar.  

Saç Kremi

Saç kremi, tıpkı insanlarda olduğu gibi şampuanın tamamlayıcısıdır. Köpekler söz konusu olduğunda, hidrasyonu, beslenmeyi ve yumuşaklığı desteklemeye yardımcı olur. Hayvanın kürkünü korumak ve eski haline getirmek ve saçlarının dökülmesini önlemek için harika bir kaynaktır.

Köpeği ne sıklıkla yıkamalıyız?

Genel olarak, kısa, yoğun kürklü yavruların tahmini banyo sıklığı 15 gün ile 30 gün arasındadır (Fransız Bulldog, Alman Çoban, karışık cins köpekler). Kaniş gibi uzun tüylü köpekler 7 ila 15 gün arasındadır. Tüylü olanlar Malta, Yorkshire ve Shih-tzu ırkları gibi insan saçına benzer şekilde, haftada bir banyo yapılabilir.

Bununla birlikte, köpekleri yıkamak için doğru sıklık, her hayvanın kürk tipine, günlük aktivitelere, kir birikimine ve sık sık bulunduğu ortamlara göre değişir. Bu nedenle bir veterinerden bilgi alınması gerekir.

Unutulmamalıdır ki, köpek yavru ise, veterinerin talimatlarına göre ancak 3 aylıktan sonra banyo yaptırılabilir.

İnsanlar için şampuan köpeklerde kullanılır mı?

Köpeğinizi güvenli bir şekilde yıkamak için evcil hayvana sadece ona özel ürünler uygulanmalıdır.

Köpekleri insanlar için yapılmış ürünlerle yıkamak çok ciddi bir hatadır. Köpek kıllarının kendine has özellikleri vardır, bu nedenle şampuanlar, saç kremleri, sabunlar, nemlendiriciler, parfümler veya insanlar tarafından kullanılan herhangi bir madde hayvanın üzerine sürülmemelidir.

Ayrıca, köpeklerde PH (bir maddenin asitlik veya alkalilik seviyesini belirleyen ölçü birimi) insanlarla aynı değildir. İnsan derisinin pH'ı 4,5 ile 5,9 arasındadır. Köpeklerin ise 7.5 civarındadır.

Bu nedenle, uygun olmayan ürünlerin kullanılması nedeniyle evcil hayvanın diğer reaksiyonların yanı sıra tahriş, kaşıntı, soyulma, lekelenme olasılığı vardır.

Banyodan sonra köpek nasıl kurutulur?

Köpeği banyodan sonra kurutmak, banyoyu bitirmek ve hayvanın kürküne hiçbir kalıntının yapışmamasını sağlamak için çok önemli bir adımdır. Ek olarak, ıslak kürk, diğerlerinin yanı sıra toprak, çimen, kum parçalarının hayvanın vücudunda birikmesine neden olduğundan, hayvanın daha hızlı kirlenme olasılığını azaltır.

Köpeği kurutmanın ilk adımı, köpeğin sallanarak her yere su sıçramasını önlemek için fazla suyu bir havluyla (veya gerekirse birden fazla) almaktır. 

Ardından, süreci hızlandırmak ve hayvanın saçını hafif ve nemsiz bırakmak için bir kurutucu kullanılabilir. Sıcak havanın hayvanı yakma olasılığını azaltmak için kurutucunun sıcaklığının ayarlanmasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle, ılık veya soğuk bir sıcaklık seçin.

Köpek gürültüden rahatsızsa, kurutucuyu kullanmayı bırakmak ve köpeğin kürkünün doğal olarak kurumasını sağlamak daha uygundur.

Tüm aile için bir sevgi ve şefkat kaynağı olduklarından, evcil hayvanınızın sağlığı her zaman çok önemlidir. Bu nedenle evcil hayvanınızın günlük olarak ihtiyaç duyduğu temel bakıma dikkat etmeniz gerekmektedir.  
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar