MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Rehber Köpek Ne İşe Yarar? Kimler Rehber Köpek Sahibi Olabilir?

8.12.2021 15:28:51

Evcil hayvanı olan birçok insan, evcil hayvanlarla karşılıklı bir sevgi ve şefkat ilişkisi kurar. Bu da onları ailenin önemli bir parçası yapar. Bu, rehber köpek örneğinde olduğu gibi bir ihtiyaçtan dolayı bu ilişki daha da güçlenir.

Öyleyse, bu hayvanları görme engelli insanların yaşam kalitesi için bu kadar önemli kılan bazı merakları tanıyın.

Rehber Köpek Ne İşe Yarar?

Alman Çoban Köpeği rehber köpek olma potansiyeli en yüksek ırklardan biridir.

Rehber köpek, herhangi bir nedenle göremeyen ve hedef arama, yataktan kalkma gibi belirli ve basit eylemleri gerçekleştirmekte güçlük çeken bireylere yardım etmek amacıyla yetiştirilen köpeklere verilen isimdir.

Bu hayvanlar, hareketli içeren günlük aktivitelerin gerçekleştirilmesini kolaylaştırdıkları için bu insanlara daha fazla özgürlük sunar.

Genel olarak bu rehber köpekler için eğitim süreci zorludur ve aylarca sürer. Çünkü hayvanlar sahiplerinin komutlarını anlayabilmeli ve dikkatlerini dağıtabilecek ses, koku ve diğer hayvanlardan kaçınabilmelidir.

Rehber hayvan eğitiminin ana aşamaları şunlardır:

Tarama: Sağlık koşulları iyi olan ve rehber köpek görevini yerine getirmeye uygun ırklardan yavruların seçilmesidir. Tipik olarak seçilen ırklar Labrador, Golden Retriever ve German Shepherd'dır;

Sosyalleşme: Bu aşamada köpekler, insanlar arasındaki etkileşime alışmaları ve basit emirlere cevap verebilmeleri için gönüllü ailelere verilir.

Eğitim: Bu noktadan itibaren hayvanlar, görme engelli kişilerin ihtiyaçlarına odaklanan daha katı komutlar alırlar.

Talimat: Son olarak, köpekler doğrudan eğitmenleri tarafından yönlendirilir.

Tüm aşamalar, ilgili kişilere rehberlik ve destek sağlamak için uzman profesyoneller tarafından gerçekleştirilir.

Kimler Rehber Köpek Sahibi Olabilir?

Rehber köpek edinmek için yerine getirilmesi gereken şartlar şunlardır:

  • En az 18 yaşında olmak;
  • Görme engelli olmak;
  • Eğitim konusunda uzmanlaşmış enstitüler tarafından yürütülen oryantasyon ve hareketlilik kursunu almış olmak;
  • Köpeğe bakmak için finansal ve psikolojik koşullara sahip olmak.

Rehber köpek almak için başvuruda bulunmak isteyen kişinin hayvanı almaya hazır olup olmadığını ve kendisi için gerçekten gerekli olup olmadığını bilmesi çok önemlidir. 

Bunun nedeni, hayvanın gelecekteki sahibi veya sahibi için yorucu olabilecek ve sonuç olarak köpeğin sağlığını tehlikeye atabilecek bir dizi günlük bakım gerektirmesidir.

Rehber Köpek Sahiplenmek Maliyetli midir?

Bir rehber köpeğin değeri, genellikle eğitmenlerin çok fazla zaman ve özveri gerektiren uygun köpek yavrularını seçme ve eğitme süreci açısından tanımlanır.

Rehber köpeğin bir eğitim kurumu veya kâr amacı gütmeyen kuruluşlar (STK'lar) tarafından belirlenmiş gereksinimleri karşılayan kişilere bağışlanması da mümkündür.

Bu tür bir hayvana ihtiyacı olmayan, ancak ihtiyacı olan birinin rehber köpek sahibi olmasını kolaylaştırmak isteyenler bağışta bulunabilir veya aileleri ile birlikte bu köpek bakımı sırasında gönüllü sosyalleştirici bir aile olabilir.

Sizlere bu yazımızda Rehber Köpek Ne İşe Yarar? Kimler Rehber Köpek Sahibi Olabilir? konusunda bilgi vermeye çalıştık. Rehber köpeklere sahip olabilmek için STK'lara başvurabilirsiniz. Bizi takip etmeyi unutmayın. 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar