MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evcil Hayvanlarda Aşılamanın Önemi Nedir?

28.07.2022 11:36:55

Aşı konusu gerçekten çok önemli. Evcil dostlarımızı etkileyen birçok hastalık konusunda önlemeye yönelik koruma sağladıkları için bu konuya titizlikle davranmalıyız. Patili dostlarımızın aşılanması onların sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilmesi adına yapılması gerekli olan ve yapıldığı takdirde sağlıklı bir yaşamı kolay ve mümkün kılabilecek koruyucu yöntemler arasında yerini son zamanlarda almaktadır. Her hastalık için farklı bir aşı, bazı hastalık grupları için de karma aşı ismi ile de anılan aşıların yapılması gerekiyor. Her evcil hayvanın sağlıklı bir yaşam sürebilmesi ve yaşam kalitesini artırabilmesi adına düzenli veteriner hekim konrolleri ve aşı konusu son derece önemlidir.

Aşının İşleyici Konusunda Bilgilendirme

Aşı konusu dediğimiz gibi gerçekten çok önem arz ediyor. Vücudun içerisindeki bağışıklık sistemini hastalığa sebep olan organizmaların istilasina karşı hazır hale getiren aşıların içerisinde antijenler yer alıyor. Bu antijenler ise hastalığa yol açan organizmalara çok benziyorlar. Antijenler hastalığa yol açmazlar. Aşı yapıldığı takdirde bağısıklık sistemi çok hafif olacak bir şekilde uyarılır. Sonrasında aşı içerisinde yer alacak olan hastalığın bizzati kendisi, meydana geldiğinde bağışıklık sistemi direkt olarak durumu tanıyarak savaşmaya başlayabilir. Ayrıca hastalık da hafif seyredecektir. Minik dostlarımızın sağlıklı bir yaşam sürebilmesi adına aşılar hayatlarındaki en önemli noktalardan bir tanesidir. Halk arasında ise her evcil hayvana her aşının yaptırılmaması gibi bir anlayış vardır. Bu durum kesinlikle doğru değildir. Minik patili dostunuz için en uygun oluşturulacak aşı takvimini veteriner hekiminiz ile beraber yapmalısınız. En uygun takvimin çıkarılabilmesi adına sağlık geçmişi, minik dostunuzun yaşı, patili dostunuzun bulunduğu çevre, yaşam tarzı ve yolculuk alışkanlıkları gibi hususlar göz önünde bulundurulur. Tüm evcil hayvanlar için kesinlikle yaptırılması gereken bazı aşılar elbette vardır.

Temel Aşılar Nelerdir?

Evcil dostlarımızı etkileyecek bazı hastalıklar ev içerisinde yaşayan insanlara ya da diğer evcil hayvanlara da bulaşabilir. Üstelik bu hastalıkları belli bir kısmı ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Bu sebeple bazı aşıların yapılması yasal olarak zorunlu kılınmıştır.

Kedi dostlarımızın ve köpek dostlarımızın yapılacak aşılara göre bazı hastalıkların önemli bir kısmını henüz ortaya çıkmadan önleyen elbette aşılardır.

Evcil hayvanlarınızın aşılarını veteriner hekiminizle beraber yapmayı unutmayın. İnternet kaynaklarında yer alan aşı takvimleri sizi doğru bir sonuca eriştirmeyebilir. Bunun yanında o aşı takvimlerine göz atıp evcil hayvanınıza tam o zaman aşı yaptırmak manasız kalabilir. Siz bunun yerine direkt olarak veteriner hekiminize danışarak bir aşı takvimi oluşturmalısınız.

Sizlere bu yazımızda Evcil Hayvanlarda Aşılamanın Önemi Hakkında Bilgi konusunu oluşturduk. Bizi takip etmeyi unutmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar