MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Köpek Bakımında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

29.07.2022 09:38:14

Yavru köpek dostlarımızın beslenme şekilleri birkaç aşamadan oluşmaktadır. Öncelikle anne sütü ile başlar ve sonrasında yavaş yavaş katı beslenmeye geçmektedirler. Bu güzel patili dostlarımızın doyması sağlıklı beslendiği anlamına gelmiyor. Hareketli yapıları sebebi ile kaybetmiş oldukları enerjiyi geri kazanmaları, mutlu ve sağlıklı büyüyebilmeleri adına yavru köpeklerin beslenmesinde çok iyi bilgi sahibi olmamız gerekiyor.

Dünyaya ilk gözünü açmalarından itibaren hızlı bir yaşam evresine sahip olan yavru köpek dostlarımızın besin ihtiyaçları dengeli ve tam olarak karşılanmalıdır. Bu sebeple anne sütünü emmesi adına elimizden geleni ardımıza koymamalıyız. Anne köpeği olduğunca iyi beslemeliyiz. Çünkü yavru köpek dostlarımızın kemik ve kas gelişimi aldığı anne sütü sayesinde en iyi biçimde devam etmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemleri de anne sütü sayesinde son derece iyi bir şekilde korunmaktadır. Fakat zaman ilerledikçe yavru köpekler büyük ve katı gıdaya geçiş dönemleri başlar. Hem anne köpek dostlarımızın rahatlayabilmesi hem de yavru köpek dostlarımızın yaşam evrelerinin uygun bir şekilde devam edebilmesi adına katı gıda almaları önem arz eder.

Tıbbi Olarak Göz Önünde Bulundurun

Köpek dostlarımızda bazı hastalıklar babada ya da annede var olması sebebi ile minik köpeklerde de görülebilmektedir. Ayrıca deri hassasiyeti ve alerjiler köpek dostlarımızda maalesef sık bir şekilde görülmektedir. Bu sebeple köpek sever insanların kontrol atına alması gereken ilk şey mamaların içeriği olmuş oluyor. Köpek dostlarımızda var olan herhangi bir sorun için veteriner kontrolü ile ilk olarak beslenmesi göz önüne alınması gerekiyor. Obez köpek dostlarımızın ideal kilolara ulaşabilmesi adına düşük kalorili mamaları tüketmesi gerekirken şeker hastalığı olan köpek dostlarımızın pirinç gibi besinlerin yer almadığı mamalara yönelmesi gerekmektedir. Ancak elbette bu durum tamamen veteriner kontrolünde hekimlerimize danışarak yapılmalıdır.

Onların Özel İhtiyaçları Çok Önemli

Minik yavru köpek dostlarımızın yetişkinliğe geçiş döneminde oluşan mama süreci çok önemlidir. Bazı köpek dostlarımız daha geç bazıları ise daha erken yetişkin olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple mini ırk ya da büyük ırk köpek sahibi arasında kalmadan köpeklerimizin ırklarını çok daha iyi bir şekilde bilinçlenmeliyiz. 

Büyük ırk köpekler 24 ile 36 ay arasında küçük ırklar ise 12 ay boyunca yavru sayılmaktadır. Yavru köpek dostlarımızın daha farklı ihtiyaçları vardır. Onlar için daha fazla yağ en iyisidir. Çünkü çok hareketli bir yapıya sahiptirler. Bu sebeple köpek maması seçiminde veteriner hekim doğrultusunda çok dikkatli olunmalıdır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar