MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evcil Hayvanın Tüyleri Zararlı Mıdır?

20.12.2019 09:44:12

Günümüzde birçok insanın kedi köpek sahiplenmesindeki en büyük engel tüylerinin zararlı olduğu ve sağlık sorunlarını beraberinde getireceği şüphesidir. Bu altı boş ve kulaktan kulağa gelen düşünceler doğru olmamakla birlikte, kedi tüyü ve köpek tüyü kist yapmaz.

Tüy ve Kist Problemi

Evcil hayvanların tüyü kist yapmaz. Bunda hem fikir olmamızda fayda var, konun içeriğine indiğimizde bazı durumların dilden dile yanlış aktarılmış olduğunu öğreneceğiz. Kist yapan şeyin tüylerde çıkan bir parazit türüdür. Bilimsel araştırmalar neticesinde tüy yutmanın kist oluşturduğu sonucu hem eksik hem de yanlış bir bilgidir. Kist oluşmasının ana sebebi tüy yutmaktan geçmediği gibi, iyi yıkanmamış meyve ve çiğ sebzelerden dahi bu kötü durumun ortaya çıkması mümkünken kedi ve köpeklerin tüylerine bu suçu yüklemek biraz ağır kaçacaktır. Araştırmalar sonucu kist oluşumuna neden olan asıl noktanın bir parazit türü olduğu kanıtlandı.

İnsanlara bulaşabilen bu parazit türü, kist hydatit olarak da bilinen adıyla en kötü özelliği insanlara bulaşabilmesidir. Oluşumu tüylerden kaynaklanmamakta olup, tüylerden bulaşabilmesi için parazitli hayvanın tüylerinin dışkıyla hastalıklı parazitlerle buluşması ve sizin bunu yutmanız olabilir. Düzenli olarak iç parazitleri veteriner hekimler tarafından evcil hayvanlar, çiğ gıda yemiyor ve ev dışındaki yabancı hayvanların dışkıları ile teması bulunmuyorsa şüphe ve korku duymanız gereken hiçbir neden yoktur.

Bir şekilde bu probleme yakalanmış bir evcil dostumuz olduğunda onları sokağa atamayız ya da ortadan kaldıramayız. Oldukça basit ve 2-3 ay aralığında iç parazit aşılarını düzenli yaptırmamız halinde hem onun sağlığını hem de evimizdeki tüm bireylerini sağlığını garanti altına alabiliriz. Düzenli olarak yapılan veteriner ziyaretleri ve bakımları sayesinde tehlikeli hiçbir parazit ve virüsü kedi ve köpeklerimizin vücudunda taşımasına izin vermez. Özellikle bahçede ve sokağa çıkan evcil hayvanlarda bu durumun sıkı takipçisi olunmalıdır.

Mevsim geçişlerinde evcil hayvanların normale göre fazla tüy dökmesi olağan bir durum olmakla birlikte içinizde kuruntu oluşuyorsa beraber uzman bir veterinerden gerekli test ve incelemeler neticesinde iç parazit ve tetkikler yapılmasını isteyebilirsiniz. Evcil hayvan sağlığı ve bakımı hem onların sağlıklı, uzun ve mutlu hayat sürmesini sağlarken hem de sizlerin sağlığına olumlu etkileri bulunmaktadır. Aşı takvimini takip etmeli ve bu konu hakkında veterinerinizden bilgi almaktan çekinmeyiniz.

 

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar