MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evcil Hayvan Sahipleri İçin Doğal Temizlik Önerileri

31.01.2020 10:48:24

Temizlik sadece evimizin görüntüsü açısından değil hem evcil dostlarımızın hem de kendi sağlığımız açısından önem teşkil etmektedir. Temizlik yaparken birçok kimyasal maddeyi kullanmakla birlikte bugün doğanın bizlere sunduğu ve hemen hemen herkesin evinde bulunması muhtemel malzemelerin temizlik konusunda bizlere ne kadar yardımcı olabileceğini göreceğiz.

İnsanların sağlığını dahi etkileyecek güçte olan kimyasal temizlik malzemelerinin ufak bir kısmı dahi evcil dostlarımıza ne denli zarar verebileceğini düşünmek bile tüyler ürperticidir.  Günün çoğunu evde geçiren bu miniklerin, evin her köşesinde yatıp, yuvarlanıp, oyunlar oynadığı ve her köşesini kokladığı düşünüldüğünde tehlikenin boyutu bir kat daha artmaktadır. Birçok temizlik maddesinin içeriğinde bulunan fetol, amonyak ve formaldehit gibi kimysallar ölümcül olabilecek tehlikelere karşı evcil dostlarımızı korumak adına çok daha doğal ve eski yöntemlerden yararlanabiliriz.

 

Yüzeyleri Ovalamak, Kokuları Gidermek: Karbonat

Muhtemelen annelerimizin çok sık kullandığı ve bildiği bir yöntem olan karbonat, en doğal ve faydalı temizlik ürünlerinden birisidir. İhtiyacınız olan malzemeler karbonat, biraz ılık ve tuz. Tezgâh üzerinden, masadaki çay ve kahve lekelerine, evcil dostlarımızın mama ve su kaplarına kadar her şeyi bu karışımla gönül rahatlığıyla temizleyebilirsiniz. Ekstra olarak bir tüyo daha, eğer halı ve kilimlerinizin üzerine karbonat serpip yarım saat kadar bekleyin. Elektrik süpürgesiyle üzerinden geçtikten sonra karbonatın koku emiş gücünden oldukça memnun kalacaksınız.

Yerleri Silmek: Sirke ve Su

Sirkenin faydaları ve mucizeleri saymakla bitecek gibi değil fakat konumuz temizlik üzerine. Sirke oldukça güçlü bir anti bakteriyel, evin her köşesini ve yerleri silmek için oldukça uygun olup, evcil dostlarımızın çiş, dışkı yaptığı bölgeleri, oyuncak ve kişisel malzemelerini temizlemek için de kullanılabilir.

Cam ve Camlı Yüzeylere Sahip Eşyalar: Limon ve Su

Camlarınızın üzerinde pati ve mama lekesi görmek istemiyor ve ayna gibi camlara sahip olmak istiyorsanız limon ve su karışımı ile temizlik yapmak tam olarak hiçbir kimyasal temizlik malzemesi kullanmadan yönelebileceğiniz bir çözüm yoludur. 1 litre suya, 5-6 damla limon damlatmanız yeterli olacaktır.

Tuvaletleri Temizlemek: Sirke

Tuvalet ve klozetleri temizlemek için kullanılan kimyasal temizlik malzemeleri oldukça ağır, içerdiği toksin ve ağır metaller evcil dostlarımızın ulaşması halinde son derece zararlı olabilir. Ayrıca evcil hayvanlarımızın tuvalet ve eşyalarının temizliğinde de kullanılması ve onların temas etmesi istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu tip durumlara ve temizliği yapılması gereken bölgelere karşı sirke su karışımı kullanılması hem hijyen açısından maksimum performans sağlarken hem de sağlık açısından kimseye zararlı etkileri olmayacaktır.

Banyo, Mutfak: Sıvı Sabun, Karbonat, Limon, Çay Ağacı Yağı

Karbonatın temizlik konusunda hemen hemen her yerde başı çektiğini söylesek yanlış olmaz. Beyazların ve temizliğin çok daha fazla göze çarptığı, birçok hayvan sahibinin kedilerinin tuvalet kaplarını burada muhafaza ettiği düşünüldüğünde ortak yaşam alanlarımızın başında gelmektedir. Yağlı ve kirli yüzeylere karbonata ek tuz takviyesi yapmanız birçok kimyasal temizlik malzemesinden daha fazla beyazlık sağlayacaktır. Ayrıca çay ağacı yağının da doğallığından ve güzel kokusundan yararlanmak isterseniz yüzleri temizlerken 3 bardak suya biraz sıvı sabun ve anti bakteriyel, mantar engelleyici özelliklere sahip çay ağacı yağından 15-20 damla arasında dökünüz. Tüm bunları karıştırıp, yüzeyi bu karışımla silmek pratik bir doğal çözüm olacaktır.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar