MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Pencere Veya Balkondan Düşme Tehlikesine Karşılık Dikkat Edilmesi Gerekenler

31.01.2020 13:16:11

Genelde kedi sahipleri benim kedim yapmaz, benim kedim usludur, benim kedim lafımı dinler dese de doğaları gereği başka bir kedi, uçan bir kuş hatta bir sinek dahi görmeleri halinde dikkatlerini bunlara odaklayarak ne kadar yüksekte olduklarının ya da düşeceklerinin farkında bile olmamaktadırlar. Öncelikle gerekli güvenlik önlemlerini almak ve işimizi şansa bırakmamak onların her türlü ihtiyacını karşılarken göz ardı edilmemesi gereken bir numaralı önceliğimiz olmalıdır. Geri dönüşü olmayan bu kazaların kedimizin hayatını kaybetmesinin yanı sıra bir ömür boyunca sakat bir hayvan olarak kalmasına neden olabiliriz.

 

Kedilerin Camdan Düşmesini Nasıl Engelleriz?

Kedilerin maalesef bu olayı dünyanın her yerinde ve her türlü yüksek bina içerisinde gerçekleşmesi muhtemel bir durumdur. Tabi günümüz şartları ve pazarı bu tip kazalara karşı önlem alabilmemiz adına birçok ürünün de ortaya çıkmasını sağlamıştır. İhtiyaçlarımız doğrultusunda tedbirlerimizi sıklaştırmak ve eksiklerimizi tamamlamak oldukça elzem bir durumdur.

  • Kapı ve pencerelerin önünde kolayca tırmanmalarına yardımcı olan eşyaların kaldırılması
  • Pencerelere ve balkon kapılarına dayanıklı sineklik ya da metal koruyucular taktırılması
  • Balkon kapısını kapatma şansı yok ise balkon demirlerine tavandan sabitleyeceğiniz ağ gerilmesi
  • Hep kapalı kalan pencere ve balkon kapılarına bebek güvenlik kilitlerinin takılması, bazı yetenekli kedilerin buraları açıp tehlike ile burun buruna gelen kediler için dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Yüksekten Düşme Sonrası Yapılması Gerekenler

Evcil dostlarımız maalesef deyimlerde geçtiği gibi 9 canlı değildir. İlk yardım ve acil müdahale her canlının hayatta kalması ve kurtulmasında oldukça önemlidir. Sakin kalmak ve panik yapmamak önemli olup, evcil dostumuzun bizden daha çok korktuğunu hesaba katmak gerekir. Duydukları acı ve korkunun etkisi onların düştükten sonra kaçıp bir yerlere saklanmasına neden olmaktadır. Onları bulmadaki geçen süre iç kanamadan ölmelerinin başlıca sebebidir. Çalılar, ağaçlar, arabaların altları, bodrum girişleri saklanabilecekleri ve sizlerin onları bulabilecekleri bölgelerdir. İç kanala şüphesi her daim ilk önce düşünmeniz gereken durum olup, akciğer, karaciğer gibi iç organların hasar görmesini istemeyiz. Onu kucağımıza alıp sarsmamak adına düz bir şekilde taşıma çantası içerisinde taşımak çok fazla hareket ettirmeden yatmasını sağlayarak veteriner acil şekilde gitmemiz gerekir. Rahat nefes alabilmesi, yolda giderken stres olmamasına özen gösterilmelidir. Eğer vücudunda kanama var ise kanamanın şiddetine bağlı olarak, gazlı ya da temiz bir yardımıyla turnike yapmanız gerekebilir.

Yüksekten Düşen Kedilerde Oluşabilecek Sağlık Sorunları

Kırıklar

Yüksekten düşen kedilerin büyük bir yüzdesinde görülen en belirgin problem kırık ve çıkıklardır. Düştüğü zeminin tipi, düşme yüksekliği, kedinin yaşı ve hareketliliği oluşabilecek kırık seviyesinin şiddetini belirleyen faktörlerdir.

İç Kanama

En tehlikeli sağlık sorunlarından biri olup, dışarıdan bakıldığında kolaylıkla anlaşılamayacak kadar tehlikelidir. Kediniz çok şanslı ise bu sıkıntıya düşmeden ve hayati kayıp yaşanmadan bu durum atlatılabilir. İç kanama belirtisi ise şu şekildedir,

  • Mide bulantısı, kusma
  • Kulak, burun veya ağızdan kan gelmesi
  • Açık şekilde denge kaybının görülmesi

Evcil dostlarımızda herhangi bir yara ya da kanama görünmemesine rağmen bu şüphe her daim olacaktır. Bu sebeple yüksekten düşen kedinizi acilen veterinere kontrol amaçlı götürmeniz onun yaşamı açısından önemlidir.

Damak Yarılması

Kediler ön patilerine üzerine düşerse dengelerini sağlama ve kendilerini tutmada sıkıntı yaşayarak bu sıkıntıya maruz kalırlar. Az miktarda kan gelmesi beklenebilir. Damağında oluşan yarık sonucu ağız içi ve çevresini kontrol etmek önemlidir. Bu esnada yemek ve su içmesi, akciğerlerine sıvı kaçmasına ve ölümüne sebebiyet verebilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar