MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evcil Hayvan Mamalarına Beklenen İndirim Geliyor mu?

28.01.2022 12:41:08

 Bir süredir evcil hayvan mamalarına ardı ardına yapılan zamanlar tartışma konusu olmuştu. Evcil hayvan sahipleri zamların çok yüksek olduğundan, mama alamamaktan şikâyet ediyorlardı. Konuyla alakalı beklenen açıklama geldi. Özellikle yurt dışından ithal edilen ürünlerdeki gözle görülen zam artışları oldukça tepki çekmişti. Aynı şekilde evcil hayvan mamaları da bu zamlardan etkilenmişti.

 HAÇİKO Başkanı Ömür Gedik bugün evcil hayvan mamalarına beklenen KDV indirimine ilişkin açıklama yaptı. Ömür Gedik Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısından mamalara alınan KDV oranının düşürüleceğine dair söz aldığını duyurdu. Bu duyuruda çalışmaların birkaç ay içerisinde sonuca ulaştırılmasının beklendiği ifade edildi.

İmza Kampanyası Başlatıldı

Eylül ayından bu yana artmakta olan döviz kuru, sene sonuna dek 2 kat artarak neredeyse bütün ürünlerin zamlanmasına sebep olmuştu. Bu yapılan zamların en çok fark edildiği ürün grupları yurt dışından ithal edilmekte olan ürünlerdi. Yaklaşık olarak 2 ay önce de evcil hayvan mamalarının zamlarına ilişkin bir kampanya yürütülmeye başlanmıştı.

Bütün hayvan severler ve evcil hayvan sahibi olan insanlar mama fiyatlarındaki ani yükseliş sonrası evlerindeki ve sokaklardaki hayvanların mamalarına alınan KDV’nin kaldırması için taleplerde bulunmaya başladılar. Başlatılan imza kampanyası kapsamında 150 bini aşkın gönüllüden imza alındığı belirtildi. Bu konuya ilgili ilk açıklama haftalar sonra duyuruldu.

Mamalardaki KDV’nin Düşmesi Bekleniyor

HAÇİKO ( Hayvanları Çaresizlikten ve İlgisizlikten Koruma Derneği Başkanı Ömür Gedik, evcil hayvan sahipleri ve hayvan severlerden gelen bu yoğun talep ve kampanyalar sonrası, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan’a mamada KDV indirimi beklediklerini beyan etti. Gedik yaptığı açıklamada Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gürcan’dan sevindirici haberi aldıklarını duyurdu. Gedik “KDV’de sadeleştirmeye gidileceği ve %18 KDV oranının düşürüleceği sözünü aldık” dedi.

Ömür Gedik Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan’a kedi ve köpek mamalarının lüks olmadığını, karşılanması gereken bir ihtiyaç olduğunu, yapılan &18’lik zam sonrası hayvan severlerin ve evcil hayvan sahiplerinin evlerindeki evcil hayvanları beslemek konusunda oldukça zorlandığını bizzat ilettiğini ifade etti. Gedik, Gürcan’dan aldıkları söz sonrasında birkaç aya bahsi geçen indirim çalışmalarının neticelendirilmesini beklediklerini dile getirdi.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar