MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğe Ne Sıklıkla Banyo Yaptırmak Gerekir

28.01.2022 19:27:42

Değişen çevre koşullarından dolayı artık bir çoğumuz bahçeli evlerde yaşayamıyoruz. Evcil hayvanlarımızda bizimle birlikte bu evlerde yaşamaya uyum sağlamak durumunda kalıyorlar. Haliyle birlikte aynı evi paylaştığımız sevimli dostumuzun temizlik ve hijyenine dikkat etmek zorunda kalabiliyoruz.

 Bazı kaynaklar köpeklerin yıl içerisinde 3 veya 4 kez yıkanmasının yeterli olacağını belirtiyor. Bunun sebebi köpek tüylerinin altında bulunan yağ dokusunun çok sık yıkanmayla etkilenecek olması. Özellikle onların bakımını yaparken kendimiz için kullandığımız şampuan yada kimyasalları kesinlikle onlarda kullanmamamız gerekiyor.  Kullandığımız bu tür kimyasallar onlara ciddi zararlar verebilir.Birçok evcil hayvan sahibi köpeğini düzenli olarak hafta bir kez şampuanla yıkıyor. Daha sonra kepeklenme, deri problemleri ve tüy dökme gibi şikâyetler ortaya çıkıyor. Bir köpeğin doğasına zıt bir şekilde davrandığınızda bu tür sorunlarla karşı karşıya kalmanız çok muhtemel. Onlar için özel olarak üretilen şampuan ve temizlik ürünlerini kullanmanız, evcil hayvanınızın sağlığı açısından en doğru davranış olacaktır.

Nasıl Yıkamalıyım?

Köpeğinizin tozlandığını düşünüyorsanız ne soğuk ne sıcak tamamen ılık olduğundan emin olduğunuz suyla durulayabilirsiniz. Asıl dikkat etmeniz gereken konu köpeği yıkamaktan ziyade rutin tüy bakımını gerçekleştirmeniz.  Haftada en az bir kez olmak kaydıyla, 2 günde bir hatta her gün tüylerinin taranması gerekir. Bu şekilde hem tüylerinin hava alması sağlanır hem de kötü koku oluşumuna sebebiyet verilmemiş olur. Köpeğinizin tüylerini düzenli olarak taradığınız takdirde çok fazla kirlenmediğini göreceksiniz.

Normal Şampuan Kullanmayın!

Yine de köpeğinizin çok fazla kirlendiğini düşünüyor ve onu yıkamak istiyorsanız bunu yılda 3 veya 4 kez yapmanız yeterli olacak.  Onu yıkamaya karar verdiğiniz özel olarak onlar için hazırlanmış şampuanlarını tercih etmelisiniz. Alternatif olarak bebek şampuanı kullanmamanızı öneririz. Onların ciltleri ve derileri bizimkinden farklı bir yapıya sahip.Pet şampuanları daha iyi bir seçenek. Köpeğinizi köpürttükten sonra iyice durulandığından emin olmanızda fayda var. Onlar için özel olarak tasarlanmış köpek yıkama eldivenlerini kullanmanız işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Ayrıca yıkarken kulaklarına su kaçmamasına özen göstermeniz gerekir. Yıkama işlemi bittikten sonra köpeğinizin tüylerini dikkatlice taramalısınız. Tüylerinin iyice kuruttuğunuzdan da emin olmanız gerekiyor.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar