MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

İşte Kedilerle İlgili En Çok Sorulan Sorular!

26.01.2022 19:44:28

Bu yazımızda evcil hayvan sahiplerinin akıllarına takılan, merak ettikleri, en çok sordukları soruları ve cevaplarını derledik.Bir kediniz var ve bazen onun davranışlarını anlamakta güçlük mü çekiyorsunuz? İşte kedilerin sık yaptığı davranışlar ve nedenleri.

Kediler Neden Sürtünür?

Kediniz başını veya çenesini size yada evde bulunan eşyalara sürtüyorsa, bu bölgeyi işaretlemek için oraya kokusunu bırakıyor. Kedilerin başlarının önündeki, ağzının kenarlarındaki ve çenesindeki dokusal yapı  feromon isminde bir kimyasalın salgılanmasına sebep olur ve sürtünmenin etkisiyle orada kalır. Kediler bu kokunun oraya ne zaman bırakıldığını anlar ve bu bölgeye karşı daha temkinli olur.

Kediler Neden Sırt Üstü Yatar yada Yuvarlanır?

Kediler ara sırada olsa insanları bu şekilde selamlamayı tercih ederler. Bu kedinin sahibine karşı bir iltifatı gibi düşünülebilir. Bu hareketi yaparak sizi çok sevdiğini ve yanınızda mutlu olduğunu göstermeye çalışıyordur. Sırt üstü yatarak göbeğini açması da kendini güvende hissettirdiğini ifade eder. Çünkü kedilerin en hassas oldukları bölgelerden biriside karınlarıdır.

Kediler Neden Kuyruğunu Sallar?

Kedilerin sıkça yaptığı bu davranış bir tür memnuniyet göstergesidir. Yumuşak bir şekilde sallanan kuyruk hoşnutluğu ifade ederken, hızlı bir şekilde bir o yana bir bu yana hızlıca sallanan kuyruk bir şeye odaklanmaya çalıştığını gösterir. Eğer kuyruk çok şiddetli bir şekilde sallanmaya başlandıysa kedinin öfkeli olduğun anlaşılabilir.

Kedilerin Kuyruğu Neden Titrer?

Kedilerin kuyruğunu titretmesinin sebebi bir yere atlamadan önce denge kurmaya sağlamasından kaynaklanır. Bu davranışın bir diğer sebebi de avının dikkatini dağıtmak içindir. Gözüne kestirdiği av hareket etmediği sürece ona odaklanamaz, bu sebeple onun hareket etmesini sağlamaya çalışır.

Kedilerin Hafızası var mı?

Kedilerin hafızası algıda seçicidir. Yalnızca işine gelecek bilgileri saklar. Kedilerin hafızalarının köpeklerinkinden 200 kat daha güçlü olduğunu söyleniyor.

Kediler Neden Hırlar veya Tıslar?

Belki kulağa garip gelecek ama yılanları taklit ediyorlar. Kedinin tıslama davranışı tıpkı yılana benzer ve yılan doğada bulunan en ürkütücü hayvanlardan biridir. Eğer kedi bir şeyden rahatsız olduysa yada kendini tehlikede hissettiyse bu şekilde kendini savunmaya çalışır.

Kediler Renkleri Görür mü?

Önceleri kedilerin renk körü oldukları düşünülürdü. Fakat şimdilerde kedilerin bazı renkleri algılayabildikleri biliniyor. Ağırlıklı olarak dünyayı mavi ve yeşil tonlarda algılıyorlar. Asında onlar renklere çok odaklanmaz. Onların hayatta kalma güdüleri içerisinde renklerin pek önemi yoktur.

Kediler Rüya Görür mü?

Kedilerde tıpkı insanlar gibi derin uyku hafif uyku gibi süreçlerden geçer. Kedinin rüya görme durumu derin uykuya geçtiğinde gerçekleşir. Derin uykuya geçtikleri sırada kedilerin bıyıkları seğirir hatta bazen mırıldanırlar.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar