MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evcil Hayvan İle Seyahat Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

24.12.2019 10:18:14

Hep yanımızda olmasını istediğimiz evcil dostlarımızın, iş, gezi, taşınma yüzünden farklı sebeplerle kimi zaman bizlerle seyahat etmesi gerekebilir. Bu süreç onların hissettiği kadar sahiplerinin de oldukça gerildiği bir konudur. Planımızı, evraklarımızı, onun sağlığını ve güvenliğini düşünmek yapılacak seyahati en az stresle atlatabilmek adına dikkat etmemiz gereken bazı durumlar vardır.

Seyahat Öncesi Hazırlık

Kendi ihtiyacınız olan her şeyi hazırladınız fakat kedi ya da köpek dostunuz için hazırlık yapma vakti geldi. Onların acil durumlar için ihtiyaçları olabileceği gibi her şartta ve zor da kalmamak adına mama, su, sevdiği oyuncak, kokusuna alışık olduğu bir battaniye kesinlikle yolculuk esnasında huzursuz olduğu anlarda imdadınıza yetişecektir.

Gideceğiniz yerin hava durumuna göz atmak ve ona göre evcil dostunuzun üşüyebileceği düşünülürse yanınızda elbise bulundurmak gerekebilir. Ayrıca uzun tüylü bir ırk hayvana sahipseniz soğutma yelekleri de tercih edilebilir.

Evcil dostunuzun aşılarının tamamlanması ve son kez veteriner kontrolünden geçmesi önemlidir. Heyecanlı ve kolay strese girebilen bir evcil dosta sahipseniz, özellikle uçak ve uzun araba yolculuklarında sakinleştirici ilaç desteği alabilirsiniz. Sakinleşmesi adına doğal ve bitkisel ürünlerden yararlanmanız da olası bir durum. Ayrıca evcil dostunuza egzersiz ve oyunlar oynatarak iyice yormanız ve yolculuk boyunca uykulu olması çok daha sakin ve rahat olmasını sağlayabilir.

Köpek, Kedi ve Uçak Seyahati

Karışık prosedürleri olmakla birlikte sağlık koşullarını ve aşılarının tam olması gerekmektedir. Uçuşa engel bir durumunun olmadığı yetkililere belgelenmelidir. Aşı kartı ve sağlık raporuyla beraber, evcil dostunuzun kimliği de beraberinde bulundurulmalıdır. Taşıma kafesinizi mutlaka yanınızda götürmelisiniz. Havayolu şirketlerinin farklı kuralları olduğu için, belirli ağırlıktaki köpeklere kadar taşıma çantası ile yanınızda seyahat etmesi mümkün iken kimi büyük ırklarda uçak kargo bölümünde seyahat etmesi istenebilmektedir. Bu durumlarda havayolu şirketi tarafından eksiksiz ve tam bilgi almadan yolculuk etmemeniz evcil dostunuzun seyahati sırasında sıkıntı yaşamaması için önemli olacaktır.

Kedi, Köpek ve Araba Seyahati

Evcil dostunuz veteriner ziyaretlerinden dolayı araba gezintilerine alışkın ise bu çok iyi bir ilerlemedir. Uzun yolculuklara kolay adapte olması beklenebilir. Park gezintilerine, araçla gitmeniz onu arabaya binme konusunda daha da motive edebilir. Araçla seyahat sırasında onların ve sizin güvenliğiniz adına, taşıma kafesinde tutmanız uygun olacaktır. Heyecanlı ve hareketli canlılar olmaları, ani hareket ederek ve üstünüze sıçrayarak sürüş güvenliğinizi tehdit edebilmektedir. Kedilerinizin kafeste durması ve geniş bagajı olan araçlarda köpeğinizin o bölmede durması en uygun hareket olacaktır. Köpekler için güvenlik kemeri aparatları da bir diğer alternatif çözümdür.

Midesi hassas bir köpeğiniz varsa ya da daha önceki deneyimlerinizden köpeğinizin midesinin tutması, kusma ihtimaline karşı ilaç desteği alabilirsiniz. Köpeğinizin tok olarak seyahat çıkmamasını sağlayarak az ama sıklıkla onu yol boyunca besleyebilirsiniz. Mide yatıştırıcı ilaçlar veteriner hekime danışılmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Uzun bir yola çıkılıyor ise her 2 saatte bir mola vermek temel ihtiyaçları karşılamak ve evcil dostunuzun üzerindeki gerginliği atmak adına önemli. Ufak egzersizler ve yürüyüşler onu yorarken, seyahat süresinde uyuklamasını sağlayacaktır. Araba güvenliği açısında camların açılması oldukça tehlikeli olabilir. Rüzgâr, toz riski, evcil dostunuzun aşağıya atlaması gibi felaketleri yaşamamak adına dikkatli olmanız elzemdir. Sıcak ve soğuk havalarda onları içeride yalnız bırakmamalı, mutlaka yanlarında beklemeli ya da beraber hareket etmelisiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar