MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Göz Hastalıkları ve Belirtileri

24.12.2019 12:10:30

Evcil dostlarımız köpeklerde kalıtsal olabileceği gibi zamanla yaşına da bağlı olarak bir takım göz hastalıklarıyla yüzleşebilir. Dönemsel olarak kir, toz, akıntılar sebebiyle alerjik akıntılar ve çapaklanmalar olabilmekte olup, bakım ve veteriner kontrolleri neticesinde kolaylıkla çözülebilmektedir. Her yaşanan problem hastalık olmayacağı gibi hastalık habercisi olabileceği de atlanmamalıdır. İsterseniz köpeklerde oluşabilecek göz problemlerini farklı başlıklar altında tek tek ele alalım.

 

Köpeklerde Göz Alerjisi

Bizlerde olduğu gibi köpeklerde mevsimsel göz alerjilerine maruz kalabilmektedirler. Çapaklanma, göz akıntısı, kaşınma, kızarıklıklar insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da en çok görülen belirtileridir. Göz losyonları, göz temizleyicileri, doğal temizlik malzemeleri ile tahriş etmeden, ara ara temizlemek sorunu kısa sürede ortadan kaldırmaya yetebilir. Kimi zaman bu süreç uzayabilmekte olup, veteriner hekimlere göstermeniz gerekebilir. Bu tip alerjik reaksiyonlar genelde basık burna sahip köpek ırklarında sıklıkla görülmektedir. Köpeklerde en çok görülen alerjik belirtiler şu şekildedir.

  • Tahriş olma ve göz kızarıklığı
  • Kaşıntı
  • Gözlerin kanlanması ve hapşırma
  • Horlama ve nefes güçlüğü

Köpeklerde Göz Sulanması

Gözlerin aşırı derecede sulanması durumuna köpeklerde epifor rahatsızlığı ismi de verilmektedir. Sürekli yaşı gözler ve göz altlarının kahvemsi koyu renk halkalar şeklinde kaplanması ile kendini göstermektedir. Koyu renkli tüylere sahip köpeklerin aksine açık renkli köpeklerde çok daha fazla belli olmaktadır. Veteriner desteği almak problemin çok daha ilerlemeden çözüm yolunu bulmanız adına önemlidir.

Köpeklerde Göz Kapağı İltihabı

Normalin aksine çok daha fazla göz çapaklanmasıyla beraber iltihaplı bir kuruma söz konusu olabilir. Kızarıklık ile çok daha kötü bir görüntü oluşuyor ise acilen veteriner hekimi ziyaret etmeniz gerekebilir. Yanma hissiyle beraber hep pati ile kaşıma isteği olması, bakteri kaynaklı olmasının yanında viral sorunlarda olabileceğinin habercisidir. Konjunktivit olarak da bilinen bu rahatsızlık ilerlemeden müdahale gerektirir.

Köpeklerde Kuru Göz Durumu

İnsanlarda çok sık karşılaşılan bu durum maalesef köpeklerde de görülmektedir. Gözyaşı bezlerinin problemli olmasından dolayı kaynaklanır. Enfeksiyonların da etkisiyle gözlerde kuruluk, kaşıntı ve ağır tahriş söz konusu olabilmektedir. İstemsiz göz kırpmaları, akıntılar yardım almanız gerektiğini gösteren belirtilerdir.

Köpeklerde Glokom Rahatsızlığı

Oldukça sıkıntılı bir hastalık olması ve bazı ırk köpeklerde çok sık görülmektedir. Kalıcı körlüğe kadar gitmesi muhtemelen bu hastalığın tedavisinin en kısa sürede başlaması oldukça önemlidir. Geri dönüşü olmayan sorunları beraberinde getirebilmektedir. Hastalık tam olarak göz iç basıncının yükselerek görme sinir sisteminde zayıflık ortaya çıkması sonucu oluşan görme bozukluklarıdır. Tek gözü ya da iki gözü birden etkileyebilmektedir. Malta köpeği, İngiliz Cocker, French Bulldog köpeklerinin bu rahatsızlığa yatkınlıkları bilinmektedir.  Yavaş ilerlemesi ve kolay semptom vermemesi nedeniyle eğer bu ırk köpeklere sahipseniz kontrollerini aksatmamalısınız.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar