MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

7 Madde İle Köpeklerde Depresyon Sebepleri

23.12.2019 11:32:42

Köpeklerimizi depresyona iten birçok sebep olabilir. Bulundukları ortam ve yaşadıkları olayların köpeklerin moralini bozabileceği gibi sahiplerinin ruh halleri de onları kolaylıkla olumlu ve olumsuz şekilde etkileyebilir. Halsizlik, eski enerjisinin azalması, yeme içme alışkanlıklarındaki değişiklik, beden dilinin farklı hareket etmesi bize bu durumla karşı karşıya olduğumuzu gösteren en önemli işaretlerdir.

Bu konu hakkındaki özet videomuz!

1- Hasta Olmaları

Irkına bağlı genetik bir rahatsızlığı olabileceği gibi geçici dönemsel hastalığa yakalanmaları özellikle kış aylarında olasıdır. Hasta olan köpeklerin enerjilerinin düşmesi ve buna bağlı olarak iştahsızlık neticesinde, moral bozukluğu ve akabinde depresyona belirtilerini ortaya çıkarabilir. Özellikle kış aylarında köpeğinizin bakımına ekstra özen göstermek, gerekli besin değerlerine sahip mama kullanması, dışarıdan ekstra vitamin ve mineral takviyeleri onun bu dönemi rahatlıkla atlatmasına yardımcı olabilir.

2- Fiziksel ve Sözlü Cezalandırma, Şiddet

Evcil dostunuzu yapmak istemediğiniz ya da hatalı bir davranış gerçekleştirdiğinde cezalandırma seviyenizi gözden geçirmelisiniz. Korku ve stres altına girmiş köpeklerin depresyona girmesi kaçınılmazdır. Eğer bu köpek yavru ise çok daha vahim hal alabilir. Eğitim esnasında daha çok karşılaşılan bu durum ağır ceza şartlarında hem eğitimin başarısız olmasına hem de köpeğinizin stres altına girmesine yol açmaktadır. Bu esnada cezalandırmak yerine başarılı hareketlerini ödüllendirmek onu daha çok motive ederken psikolojik olarak yıpranmasının önüne geçecektir.

3- Yetersiz Kalan Egzersizler

Irkına bağlı olmakla birlikte köpeklerin çoğu hareketli ve enerji dolu canlılardır. Çok yaşlı bir köpeğin bakımını üstlenmiyorsanız, günlük egzersizler yeme-içme kadar onların temel ihtiyaçları arasındadır. Fiziksel aktiviteler onların ruhsal olarak da sağlıklı kalmalarını sağlamaktadır. Günlük yürüyüşler, oyunlar ve oyuncaklar onların bu eksikliğini giderme konusunda sıkıntınızı kısa sürede çözecektir.

4- İlgi ve Sevgi Eksikliği

Sosyal ve enerji dolu bu canlılar her daim ilgi ve sevgi bekleyeceklerdir. Kediler gibi tek başlarına kalamazlar ve her ihtiyaçları görmeleri mümkün değildir. Sizle vakit geçirmeyi, yürüyüşe çıkmayı, oyunlar oynamayı, sizle temas halinde olmayı ve sevilmeyi bir ihtiyaç olarak hissetmektedirler. Sizin ilginiz ve sevginizden eksik kalmaları onların depresyona itebilecek bir diğer etmendir.

5- Bir Aile Bireyinin Uzaklaşması

Ailelerine düşkün olan köpekler, aileden birisinin ölmesi, uzun bir yolculuğa çıkması sebebiyle onu özlüyor olabilir. Özellikle sevgi ve şefkat gördüğü birinin ondan uzaklaşması çok daha büyük depresyon zemini hazırlayabilir. Onun boşluğunu doldurmak adına çok daha ilgi göstermeniz ve onunla vakit geçirmeniz kısmen de olsa onun bunu hissetmesinin önüne geçebilir. Uyku düzeni be beslenmesindeki değişikler bu durumun oluşup, oluşmadığı konusunda sizlere az çok fikir verecektir.

6- Sizin Yaşadığınız Moral Bozukluğu

Köpekler sizin ve ev ortamının ruh halini kolaylıkla hissedebilir. Aile içi tartışmalar, yaşanan moral çöküntülerini anında fark edip, onun da iç dünyasına kapanmasına sebebiyet verebilir. Durduk yere depresyona girmesinin mümkün olmadığı düşünüldüğünde onun moralinin düşmemesine rağmen sizin yaşadığınız kötü ve depresif günler emin olmalısınız ki ona da yansıyacaktır.

7- Yeteri Kadar Sosyalleşememesi

Köpekler enerjik ve sosyal canlılardır. Diğer köpeklerle, çocuklarla ve insanlarla iletişim halinde olmalı ve sahiplerinin buna destek olması gerekmektedir. Sosyalleşme konusunda zayıf kalan ve bu konuda motive edilmeyen köpekler çok daha fazla içine kapanık ve agresif tavırlar sergileyebilir. Bu zamanla daha az hareket etmesine ve uzun süreli uyku haline girmesine altyapı oluşturmaktadır. Mutsuzluk ve depresyonun beraberinde getireceği sağlıksız bir yaşam onların çok da düzgün bir yaşam sürmelerinin önünde büyük bir engel olacaktır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar