MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Apartmanda Evcil Hayvan Bakım Kuralları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

23.12.2019 09:47:48

Günümüz şartlarında birçok evcil sahibi maalesef bahçeli bir evde yaşamamakta olup, apartman dairelerinde sıkışmış bir şekilde yaşamlarını hem kendileri hem de dostlarıyla birlikte sürdürmektedir. Herkesin huzurunun korunması adına bazı kurallar bulunmakta olup kimsenin üzülmemesi için bizler tarafından dikkat edilmesi gereken elzem bir konudur.

Apartmanlarda Evcil Hayvan Beslenme ve Yasalar

2004 yılında meclisimiz tarafından onaylanan yasada, “Hayvanları Koruma Kanununda” belirtildiği üzere tüm hayvanların, barınma ve korunma hakları bulunmaktadır. Günümüzde bu yasa daha da geliştirilmekte olup, onlara zarar verenlere daha büyük cezalar verilmesi gündemde.

Evcil hayvan beslemenin tüm sorumluluklarını alan kişiler apartman dairelerinde yabani olmayan tüm köpek ve kedi ırkları, kafes kuşları, akvaryum balıkları, küçük kemirgenler ve sürüngenleri evlerinde besleyebilmektedirler. Bu konuda bazı istisnalar olabilmekle birlikte, apartman ve site sakinlerinin aldığı özel bir karar yoksa, evcil hayvanların doğal olarak aşırı olmamak kaydıyla çıkardığı seslerden ve dökülen tüylerinde şikayetçi olma hakkı yoktur.

Evcil Hayvan Beslenemeyen Durumlar

Site ve apartmanların belirli yönetmelikleri bulunmaktadır. Bu daire sakinlerinin toplantılar neticesinde aldıkları kararlar olup, ileride tekrar değiştirilmesi oy çokluğu ile mümkündür. Toplantıda karara bağlanan bu kurallar, “evcil hayvan beslenemez” ya da “çiftlik hayvanı beslenemez” şeklinde olabilir. Bu tip yönetmeliklere giren kurallar oy çokluğu ile kabul gören kararlar olup, saygı duyulması gerekir. Eğer yeni bir eve yerleşme planları içerisindeysek bu tip konuları göz ardı etmeden yönetmeliği öğrenmek faydalı olacaktır. Bunu bile bile evcil hayvan beslemek, şikâyet sonrası sıkıntıya düşülmesine neden olabilir.

Not olarak belirtmek gerekirse, dairenizde evcil hayvan besliyor olduğunuz süre içerisinde böyle bir karara imza atıldıysa, bu sizi bağlamaz. Sadece yeni taşınacak ev sahiplerinin bu kurala uyması gerekir. Siz zaten “evcil hayvan beslenemez” kararı öncesi evcil dostlarınız birlikte yaşıyor olduğunuz için sonradan alınan kararların sizler açısından bağlayıcı özelliği yoktur. Fakat yeni taşındığımız apartman ve sitelerin yetkili kişilerinden bu konu hakkında bilgi almak, ileride sıkıntı yaşamanızın önüne geçecektir.

Evcil Hayvan Sahiplerinin Uyması Gereken Kuralları

Sahiplenilmesi ve bakımı hakkında Hayvan Hakları Kanununda da belirtildiği üzere dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu hem evcil hayvanın hem de diğer insanların huzuru için önemlidir.

  • Ev ve süs hayvanı statüsü dışındaki hayvanların sahiplenilmesi yasaktır. (Köpek ırkları, evcil kediler, kafes kuşları, küçük kemirgenler, akvaryum balıkları ve sürüngenler)
  • Bakımı ve tüm sorumlulukları beslenme, tuvalet ve barınma ihtiyaçları sahiplerinin görevidir.
  • Aşı ve sağlık kontrolleri eksiksiz olarak takip edilmelidir.
  • Yavru istenilmediği taktirde kısırlaştırma yapmanın uygun olduğu aksi taktirde eğer üremesine izin verilmiş canlıların yavrularının kayıt altına alınıp, başkalarına sahiplendirilmesine yardımcı olmak uygun bir hareket olacaktır.
  • Yabani canlıların ev ortamına zorla adapte ettirilmeye çalışılmasının uygun olmadığı gibi, ev ortamında doğup büyüyen canlıların da sokağa atılması uygun değildir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar