MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Ev Ortamında Dökülen Köpek Tüylerini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

27.04.2020 12:16:02

Bir evcil hayvan sahibi olmak ve sorumluluğunu almak sanıldığı kadar zor değildir. Fakat yeteri kadar bilgisizce yapılan hareketler birçok köpeğin çok kısa sürede sahipleri tarafından basit ama olumsuz olarak görülen dökülen tüyleri ciddi olarak problem olarak gün yüzüne çıkabilir. Geceleri havlamaları, mobilya ve eşyaları kemirmeleri konusunda ayrı ayrı çözümler bulunabilirken, koltuklarda veya üzerinizdeki köpek tüylerine çözüm bulmaya ve bunları minimum seviyeye çekmek için neler yapabilirsiniz? Köpek tüylerini azaltmaya ve ortadan kaldırmaya yönelik tüyolara göz atalım.

Dökülen Tüyleri Azalmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Biz insanlarda dahi saç ve vücudumuzda zaman zaman tüyler dökülmektedir. Bunun evcil dostlarımızda normal olduğunu kabullenmek ama dökülme miktarına etki eden bazı faktörlerin olduğunu bilmemiz önemlidir. Onu bazı rutinlere alıştırmak, beslenme alışkanlığını kontrol etmek önemlidir.

  • Köpeğinizi sıklıkla taramalısınız. Bunu onu ufak yaşlarda alıştırarak hayatının normal bir rutini haline getirmeniz oldukça faydanıza olacaktır. Köpekler kedilere göre çok daha fazla tüy dökerler. Irkına bağlı olarak eğer orta-uzun tüylü bir köpeğin sahibiyseniz durum kontrolden çıkabilecek seviyeye gelebilir. Ölü tüylerini sağa sola dökmeden önce tüy yapısına uygun bir tarak ya da fırça edinmeniz ayrıca tüylerinin dolaşıp düğüm olmasının önüne de geçecektir.
  • Çok fazla banyo yaptırmamanız temizlik konusunda önemlidir. Aşırı yıkamanız evcil dostunuzun cildini kurutarak deri ve kürkünün tahriş olmasına sebep olabilir. Tüy probleminden kurtulmak isterken dostunuzu aşırı yıkayarak cilt problemi yaşamasına neden olabilirsiniz.
  • Evcil dostunuzun beslenmesine aşırı tüy döktüğü zamanlarda dikkat edin. Bazı köpeklerin bazı besinlere karşı aşırı hassas olabileceğini unutmayın. Tüm bunların yanında alerjik reaksiyon ve tüy dökülmesine karşı hassas bir köpeğe sahipseniz bu tip hipoalerjenik ve tüy dökümü konusunda etkili köpek mamalarını tercih etmeniz olumlu bir hareket olacaktır.
  • Temizlik konusunda temizlik ruloları ve mikrofiber bezler kullanarak üzerinizdeki ve eşyalarınızın üzerindeki tüyleri temizleyin. Koltuk üzeri minderler battaniyeler her şeyin üzerinde toplanabilecek bu tüyleri temizlemek için kullanabileceğiniz çok basit temizlik gereçlerini kullanın. Aşırı temizlik malzemesi kullananın fazla kimyasal ürüne ikinizin de maruz kalmasına neden olabilir.

  • Doğal nedenlerle tüy dökülmesi kimi zamanlar köpeklerde sık görülebilen bir durumdur. Yavru köpeklerin yetişkinliğe geçişinde ya da mevsimsel döngülerin değişmesi onların tüy dökümü konusunda ekstra tetikleyici olabilir. Tüy yenileme dönemlerinde beslenmelerine daha fazla özen göstermek ve takviyeler kullanmak oldukça önemlidir.
  • Az su içmeleri ve su içmemeleri ciltlerinin kurumasına neden olabilir. Cildi kuruyan köpeğin kıl köklerinin zayıflaması neticesinde tüy dökümü normalden fazla olabilmektedir. Bol su içmesi için temiz ve taze suyun evcil dostunuzun önünden eksik olmamasına özen gösterin.
  • Hormonal ve kimi zaman duygusal problemler köpeklerde tüy dökümünü tetikleyebilir. Rutinlerinde ani değişikler köpeklerin tüy dökülmesi konusunda rahatsızlık yaşamasına neden olabilmektedir. Tekrar eski alışkanlıklarına dönmeniz bu sorunun kademeli olarak ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.  

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar