MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Avcılar'da Şaşırtan Görüntü: İskender Papağanları Geldi!

28.04.2020 09:41:05

İstanbul Avcılar'da çok ilginç bir kuş türü şaşkınlık yarattı. 3 tane ağacı kendisine yuva edinen İskender Papağanı Corona virüsü nedeniyle evinden çıkamayan insanların eğlence kaynağı oldu. Hindistan’da sıcaklardan kaçan bu kuşların buraya göç ettikleri belirtildi. Vatandaşlar onları izlerken ağaçların dibine yem ve su bırakmayı ihmal etmedi.

Genellikle tropik bölgelerde kendi doğal ortamlarında yaşayan bu kuşların zaman zaman da ülkemiz yaban hayatında görülen bir kuş türü de olması hafta sonu Avcılar D-100 yakınındaki 3 ağaçtan gitmek bilmedi. Kırmızı ve yeşil tüyleriyle oldukça ilgi çekici olan bu kuşlar 58cm'ye kadar uzayabiliyor. Hindistan, Afganistan, Pakistan gibi Asya ülkelerinde yaşayan bu kuşları fark eden vatandaşlarımız gün boyu onları izledi. Tahmini olarak 10-15 tane kuşun çam ağaçlarını kendilerine mesken yaptığını belirten çevre sakinlerinin gün boyu evden izledikleri tek eğlence oldu.

Virüs yasakları neticesinde hafta sonu evinden çıkamayan vatandaşların ilgi odağı haline gelen bu papağan türünün 3 ağaçta kendilerine yuva yapmaları sevindirici olarak nitelendirildi. Çevre sakinleri diğer sokak hayvanlarında olduğu gibi bu kuşların da beslenmeleri için ağacın altına su ve yem bırakıyor. Bu sevindirici olay tüm sokak sakinlerinin moralini bir nebze de olsa artırdı. 3 ağaca grup olarak kendilerine yuva yapan bu kuşların, sokağa çıkma yasağı sayesinde azalan insan nüfusu ve sessizleşen sokaklar nedeniyle buraya geldikleri tahmin ediliyor. Çam kozalaklarının iç kısmını yiyip dış kısmını atarak besleniyorlar.

Bizler evlerine kapanmamız sonucu, birçok değişik hayvan türünün insanların yaşam alanlarında görülmesi tesadüf olmamalı! Bizlerin doğaya verdiği zararlar sonucu, evlerimize kapanınca birçok farklı canlının doğaya çıkması belki de senelerdir doğaya ne kadar tahrip verdiğimizin bir kanıtı.

Kaynak: DHA
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar