MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Euroiser Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

3.10.2022 12:16:30

Euroiser cinsi köpek dostlarımızın tarihçesi oldukça yeni olarak biliniyor. 1950'li yıllar sırasında Almanya'da özel olarak üretilmiş bir cins köpektir. Samoyed, Wolf Spitz ve Chow Chow cinsi köpek dostlarımızın melezlenmesi sonucunda elde edilen bir türdür. Her ne kadar yeni bir cins köpek olsa da Alman ve Arikan köpek kulüpleri tarafından özgün bir ırk olarak kabul edilmiş ve onaylanmıştır. İsmini yetiştirici olan ailesinden alan bu ırk, bunun yanında avrupa ve asya birleşimini sembolize etmesi için bu ismi almıştır. En belirgin özelliklerinden bazıları ise iyi bir aile dostluğu yapmaları ve mükemmel bir bekçi köpeği olmaları ile bilinirler. Euroiser cinsi köpek dostlarımız orta boy ırklardandır. Çok sevimli ve cana yakın olmaları sebebi ile çok kısa süre içerisinde Almanya'dan tüm dünyaya yayılmış bir cins köpektir.

Euroiser Cinsi Köpek Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Euroiser cinsi köpek dostlarımızın ataları arasında Wolf Spitz ve Chow Chow cinsi köpek dostlarımızın olduğunu yazmıştık. Dış görünümleri ile bu ırklara son derece benzemektedir. Uzun tüylü yapıları bazı bölgelerinde de daha uzun olması Euroiser cinsi köpek dostlarımıza çok daha farklı bir görünüm katar. Bunun yanında bacak kısmında bulunan tüyleri gövdesine göre çok daha uzundur. Tüy yapısı ile dikkat çeken Euroiser cinsi köpek dostlarımızı karışık renklerde görebilmeniz de mümkün. Siyah tonları, kahverengi, ten rengi ve beyaz türleri en fazla görülen renkleridir. Kama şeklindeki kafa yapısı ve dik bir kulağa sahiptir. Bekçi köpeklerindeki görünüme benzeyen bir görünümü vardır. Tüyleri kabarık olsa da kaslı ve sık bir yapısı bulunur.

Euroiser Cinsi Köpek Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Ailelerine son derece bağlı olması ile bilinen Euroiser cinsi köpek dostlarımız çok sevimli ve enerjik yapıdadır. Fakat en belirgin özelliği elbette sosyalliği olacaktır. Sosyalleştirme eğitimine yavruyken hızlıca başlamanızı öneriyoruz. Her ne kadar onlara bakan kişilere ve aile üyelerine karşı sıcak bir dost olsa da yabancılara karşı tutumu her an değişebilir.

Euroiser Cinsi Köpek Bakımı

Euroiser cinsi köpek dostlarımız bazı kalıtsal hastalıklara yakalanabilir. Bu da displazisidir yani diz sorunu. Düzenli egzersiz yapmanız çok önemlidir. Oldukha harekete yatkın olmaması kilo problemine sebebiyet verecektir ve kilo kaynaklı hastalıklara neden olacaktır. Uzun olan bu tüyleri ve yele görünümlü tüylerini haftada bir iki kez taramalısınız. Veteriner hekim kontrollerini unutmamalısınız.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar