En Hızlı Konuşmayı Öğrenen 10 Papağan Türü

23.07.2019 12:40:41

Papağan türleri, insan seslerini taklit edebilen yetenekli kuş türlerindendir. İnsan sesini oldukça birebir taklit eden, yanında birçok sesi de taklit edebilmeleri ile biliniyorlar. ÜStelik yeteneklerini konuşturup kapı zilini dahi taklit ederek size minik şakalar yapabilir. Evde yaşayan bireylerin ise sesini oldukça güzel bir şekilde taklit edebilirler. Bunun gibi birçok yeteneğe sahip En Hızlı Konuşmayı Öğrenen 10 Papağan Türü sizin için yazımızda...

İskender Papağanı

Boy: 58 cm
Ses Seviyesi: Düşük ses seviyesi
Bakım Zorluğu: Kolay - Orta
Ortalama Ömür: 35-40 yıl
Konuşma Yeteneği: Düşük

Hindistan'da ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan İskender Papağanı, insanlar ile güzel bir şekilde iletişim kurabiliyor. Genel olarak yeşil renklidir. İskender Papağanları sahiplerine oldukça düşkündür. Daima ilgi beklerler. Suyu çok sever, banyo yapmaya bayılırlar. Sprey ile gözlerinin içine gelmeyecek şekilde ve uzaktan su sıkmanıza çok sevinirler. Sulu şakalar onlar için adeta hediyedir.

Amazon Papağanı

Boy: 33 cm
Ses Seviyesi: Orta ses seviyesi
Bakım Zorluğu: Orta
Ortalama Ömür: 60 yıl
Konuşma Yeteneği: Çok yüksek

Taklit ve konuşma yeteneği denince akla gelen ilk papağan türünden biri. Konuşmaları ve taklit yetenekleri çok güçlü. Doğal ortamında 100 yaşına kadar yaşadığı bilinmekte. Amazon Papağanının anavatanı ise Amerika'dır. Yaklaşık olarak 30 alt türü mevcut. Bu alt türlerin büyük çoğunluğunda hakim olunan tüy rengi ise yeşil rengidir.

Monk Papağanı

Boy: 29 cm
Ses Seviyesi: Düşük ses seviyesi
Bakım Zorluğu: Orta
Ortalama Ömür: 25-30 yıl
Konuşma Yeteneği: Orta

Papağanların bu türü ise ülkemizde pek bilinmiyor. Küçük boylu olan Monk Papağanı, göz alıcı gri ve yeşil rengine sahip. Anavatanı ise Güney Amerika'dır. Konuşma yetenekleri orta düzeydedir ancak iyi eğitilir se onlarca kelime öğrenebiliyorlar. Büyük bir kafes ve içerisindeki oyuncağı oldukça severler. Diğer papağanlar gibi sürüler arasında yaşadıkları bilinir. Cana yakın, hareketli bir tür. İnsan taklidi hususunda ise oldukça iyiler.

Jako Papağanı

Boy: 30 cm
Ses Seviyesi: Orta ses seviyesi
Bakım Zorluğu: Orta
Ortalama Ömür: 50-60 yıl
Konuşma Yeteneği: Çok yüksek

Renginden dolayı, genelde Afrika Gri Papağanı olarakta biliniyor. Kuyruğu genelde kırmızıdır. Uzmanlara göre en zeki papağan Jako Papağanıdır. 50-60 yaşına kadar yaşıyorlar. Jako Papağanı eğitilir ise yüzlerce kelime öğrenmesi olağandır. Ev koşullarında yaşam süresi 80-100 yıl arasında olabilir.

Kakadu Papağanı

Boy: 32 cm
Ses Seviyesi: Orta yada Yüksek ses seviyesi
Bakım Zorluğu: Orta
Ortalama Ömür: 40 yıl
Konuşma Yeteneği: Orta

En güçlü taklit yeteneği olan papağan türlerinden birisidir. Kakadı Papağanları duydukları sesleri gerçeğe çok yakın şekilde taklit edebilme yeteneklerine sahiptir. Örneğin bir kedi gibi miyavlayabilir, bir köpek gibi hırlayabilir ve bazen bir bebek ağlamasını birebir taklit edebilir. Anavatanı Avustralya, Güney Pasifik Adaları ve Solomon Adaları'dır. Pek fazla kelime öğrenmez eğitimleri zordur.

Ara Papağanı

Boy: 85 cm
Ses Seviyesi: Orta yada Yüksek ses seviyesi
Bakım Zorluğu: Kolay - Orta
Ortalama Ömür: 50 yıl
Konuşma Yeteneği: Orta - Yüksek seviye

Papağanlar arasında en iri olan türdür. Nesilleri giderek tükeniyor. İnsan sesine yakın güçlü bir ses tonuna sahiptir ve bu sebeple daha anlaşılır konuşur. Taklit yetenekleri pek yoktur. Sahibine alıştıktan sonra her ortamda sahibinin yanıbaşında bulunmak isteyebilir. İyi bir eğitim ile zeka gerektiren birçok test ve aktiveyi başarıya ulaştırır.

Lori Papağanı

Boy: 30 cm
Ses Seviyesi: Orta derecede ses seviyesi
Bakım Zorluğu: Zor
Ortalama Ömür: 35 yıl
Konuşma Yeteneği: Yüksek seviye

Lori papağanı oldukça fazla konuşur ve sıkı durun! Bu papağanın diğer adı Geveze Lori'dir. Sesleri oldukça kolay taklit eder ve çeşitli sesler çıkarabilir. Bir şarkıyı tümüyle öğrenip söyleyebilirler. Kaç kelime konuştukları henüz pek netleşmiş değil. Dayanıklı kuşlardır ve ortalama 3.5 metre boyutundaki odaya ihtiyaç duyarlar.

Cennet Papağanı

Boy: 15 cm
Ses Seviyesi: Yüksek ses seviyesi
Bakım Zorluğu: Kolay
Ortalama Ömür: 10 yıl
Konuşma Yeteneği: Düşük seviye

Cennet Papağanı yada diğer ismiyle Aşk Kuşları adı verilen bu papağan türü eşlerine çok bağlıdır. Çift olarak beslenme zorunluluğu vardır. Genelde gri ve beyaz renge sahip olan bu kuşların konuşmaları net olarak anlaşılır ancak konuşma yetenekleri düşüktür.

Sultan Papağanı

Boy: 30 cm
Ses Seviyesi: Orta ses seviyesi
Bakım Zorluğu: Orta
Ortalama Ömür: 15 yıl
Konuşma Yeteneği: Düşük seviye

Geldik sıranın son papağanına. Bir Kakadu Papağanını anımsatan Sultan Papağanının en güzel taklit ettiği ses ıslık sesidir. Islık sesini kolayca taklit edebilir. Konuşmaları ğrenmeleri kolay değildir ancak güzel bir eğitimden sonra çeneleri açılabilir.

Konuşmayı En Hızlı Öğrenen 10 Papağan Türü konusu ile aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bize belirtebilir yada bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir sorularınızı iletebilirsiniz. Tüm sosyal medya hesap kullanıcı ismimiz: @mihavcom

Ayrıca buraya tıklayarak Muhabbet Kuşumu Kendime Nasıl Alıştırabilirim? ve Muhabbet Kuşlarında Nezle konularına geçiş yapabilirsiniz.

Bol cici kuşlu günler. Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar
KingCoder
23.07.2019 13:30:22
aha Bizim limon bu :D sultan papağanı kerata ya:D