MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

En Çok Sahiplenilen 8 Farklı Minyatür Irk Köpek

31.03.2020 11:51:18

Apartman ve şehir hayatında bakımı çok daha kolay olan ve kendileri küçük olsa da sevgileri kocaman olan köpekleri sizler için derledik. Taşıma çantasında, çantalarda, kucaklarda veya araba seyahatlerinde kolaylıkla taşıyabileceğiniz bu evcil dostlarımızın bakımı da orta ve büyük ırk köpeklere göre nispeten daha kolaydır.

1- Pomeranian

Süs köpeği olarak da bilinen bu ırk 3.5kg'a kadar ulaşabilirler. Alman Spitz soyundan gelen bu köpekler oldukça zeki, dost canlısı, oyuncu ve aktif hayvanlardır. Koşmayı, hoplamayı seven bu ırk köpekler 18-25cm arası da büyüyebiliyor. Kahverengi tonları, krem, beyaz, turuncu-kırmızı tonu renklerde sıklıkla görülmektedir.

2- Cairn Terrier

İsmi çok tanıdık gelmese de resmini görünce oldukça size aşina gelecek bu köpek ırkı, İskoç ülkesinde küçük haşerelere karşı koruma amaçlı yetiştirildi. Oldukça ufak olmasına rağmen 8kg'a kadar çıkabilen bu köpekler, 30-35cm'ye kadar uzayabilmektedir. Zeki ve korkusuz olan bu köpeklerin fazlasıyla enerjik ve hareketli oldukları bilinmektedir.

3- Yorkshire Terrier 

Küçük terrier ırkları arasında popüler olan bir diğer köpek türü Yorkshire teriyeri oldukça zeki cesur ve enerjik bir köpektir. Birleşik Krallık kökenli olup 23cm'ye kadar uzayabilmektedirler. Amerika’da en çok sahiplenilen köpek ırklarından birisi olan bu ırk ülkemizde de çok sık tercih edilmektedir. 3.5kg’ya kadar ulaşan bu minyatür ırk köpeklerin 12-16 yıl bir ömürleri bulunmaktadır.

4- Toy Poodle 

Diğer mini ırk köpeklere özellikle tüy yapısı ve görünüşü fazlasıyla dikkat çekmektedir. Güzel bir kürk ve çok yüksek bir zekaya sahiptir. Bu ince ve narin yapısına rağmen uzun burunları vardır. Oldukça sosyal olmayı seven bu köpekler boyuna rağmen uzun bacaklar ve atletik bir duruşa sahiptir. Şımarmaya ve başına buyruk hareket etmeye bayılan bu köpeklerin eğitimi konusunda geç kalmamak oldukça önemlidir.

5- Pekingese 

Renk konusunda herhangi bir karakteristik renk barındırmasa da bu küçük ırk köpek Çin kökenlidir. Sahibine sadık ve inatçı bir karaktere sahiptir. 23cm’ye kadar büyüyebilmekle birlikte 5kg ağırlığa kadar çıkabilirler. Çocuklarla ve diğer canlılarla kolay kolay anlaşamazlar. Oldukça cesur ve gözü pek bir köpek ırkıdır. Kendiler has ve yuvarlanmaya benzer ilgi çekici yürüyüşleri bulunmaktadır.

6- Chihuahua 

Çivava olarak da ülkemizde bilinen bu köpek ırkı minyatür kategorisinde en çok bilinen listemizde herkes tarafından bilinen bir köpektir. Ufak bacaklarına rağmen güçlü ve kaslı bir yapıya sahiptir. Vücut yapısına göre oldukça güçlü olan bu köpeklerin en sık rastlayabileceğiniz renkleri beyaz siyah kahverengi tonları ve altın rengidir.

7- Papillon 

Mini boy köpekler arasında oldukça popüler olan bu ırk köpeğin ismi kelebeğe benzer kulaklarından almıştır. Eski zamanlarda saray insanlarının gözdesi olan bu köpek ırkının Fransa-Belçika olduğu kabul edilmiştir. 4-4.5kg ağırlığa ulaşabilen bu köpekler çok uzamamakla beraber 28-30cm uzunluğa ulaşabilirler. Tüyleri uzun ve yumuşak bir dokuya sahiptir. Genelde beyaz renk üzerine koyu renk desenli tüylere sahiptir. Kulakları kelebeklere benzeyen hafif kıvrımlı biçimde olup hafif sivri ve tatlı burunları vardır. Oldukça zeki olmasının faydasını kolay eğitilmesi konusunda görebilirsiniz. Apartman ortamında bakılması uygun olmasına rağmen havlama eğilimi oldukça yüksektir.

8- Shih Tzu

Kelime anlamı olarak Aslan Köpeği olarak da bilinen bu köpeğin yumuşak ve uzun tüyleri oldukça dikkat çekmektedir. Anavatanı Çin olan bu köpek ırkı sakin ve oldukça akıllı bir mini ırk türüdür. Yabancı insanlar çocuklar ve diğer hayvanlarla kolaylıkla anlaşabilirler. Yukarı doğru büyüyen tüyleri yüzünden aynı saç varmış gibi bir imaj oluşturmaktadır. Aktif bir köpek olmakla birlikte ilgi gösterilmediği taktirde tembelliğe alışarak kilo almaya meyilli hale gelebilir. Cesur ve dikkat bir köpek olmasının yanında apartman yaşantısına diğer minyatür ırklar gibi uyumludur.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar