MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Corona Virüs Nedeniyle Aç Kalan Sokak Hayvanlarını Unutmayalım

30.03.2020 12:34:12

Corona virüsü sonrası alınan tedbirler en çok da sokak hayvanlarını mağdur etti. Şehir hayatındaki insan popülasyonun kademeli olarak azalarak evlere kapanmasının yanında orman ve piknik ziyaretlerinin de kısıtlanmasıyla ormanlık bölgelerde yaşayan yüzlerce dostumuzun açlıkla mücadelesi de başlamış oldu.

Çin’den ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi alan virüs salgını yüzünden tüm dünya alarm halinde. Alınan önlemler neticesinde kedi ve köpek dostlarımız da sıkıntılı günler yaşamakta. Alınan önlemler kapsamında artık ormanlık piknik bölgeleri ve mesire alanlarına girişlere kısıtlama gelince birçok hayvanın aç kalması neticesinde sıkıntılı günler yaşadığı ve öldükleri artık bilinen bir gerçek haline geldi. Girişlerin yasaklanması nedeniyle birçok hayvan sever, sivil toplum kuruluşlarının bu sokak hayvanlarının beslenmeleri konusunda yardımcı olamamaları nedeniyle onları daha da kötü günler bekliyor.  

Tüm bunların yanında şehir hayatında da işler sokak hayvanları için iyi gitmiyor desek, yanlış bilgi vermiş olmayız. Birçok insan kendini kısmi olarak karantinaya almış olmakla beraber birçok iş yeri ve lokanta da kepenk kapattı ya da kapatmaya devam ediyor. #Evdekal çağrılarına olumlu geri dönüş gösteren halkımızın yanında birçok kafe, lokanta ve gıda sektöründe hizmet veren işyerinin de kapanmak zorunda kalması, şehir hayatında yiyecek bulmakta zorlanan kedi ve köpeklerin daha da zorlanmasına neden oluyor.

Orman içerisinde yaşayan yüzlerce hayvanın yanında şehir hayatında bizlerle komşu olan binlerce kedi ve köpeğin aç kalmamaları konusunda hayvan severler ve sivil toplum örgütleri özellikle belediyelerle irtibat halinde olup, bu sorunu çözmek adına ekstra çaba göstermekten geri kalmayacaktır. Gönüllü insanlar olarak, yani bizlerin çabaları ve dikkati sayesinde, onların aç kalmaması adına gerekli özveriyi bu zor günlerde unutmadan göstermeliyiz. Karınlarının doyması için her zamanki gibi sokaklara mama takviyesi yapmayı unutmayalım. Bulunduğunuz bölge ve ilçenin belediyelerinden bu konuda bilgi alıp neler yapabileceğiniz konusunda ya da sizlerin nasıl destek verebileceği konusunda yetkililerden bilgi almayı unutmayın. Mahalle ve sokaklarda yaşayan dostlarımızın karınlarının doyması konusunda sivil toplum kuruluşlarının yanında biz gönüllü insanların da her türlü uygulamaya destek vermekten çekinmeyeceğimiz bu sıkıntılı süreçte mama dağıtımı yapılması konusunda bulunduğumuz bölgenin işleyişini takip etmek hayat kurtarıcı olacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar