MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Kanser Hastalığı ve Belirtileri Nelerdir?

30.03.2020 11:02:07

Günümüz şartları maalesef insanlarda olduğu gibi evcil dostlarımız kediler de kanser oranını arttırmıştır. Erken teşhis ve tedaviye başlanmadığı taktirde üzücü sonuçların meydana gelmesi kaçınılmazdır. Tedavi süreci karşısında daha güçlü bir bağışıklık, direncin artması ve hastalığa karşı savaşabilmesi için ihtiyacı olan vitamin, mineral ve besin takviyelerinin alınması, çok daha kaliteli bir mamaya geçiş yapılması önem arz edebilir.

Sağlıksız beslenme, sigara ve nargile dumanı altına maruz kalma, aşıların yapılmaması ve geciktirilmesi gibi birçok faktör kediler içinde sebep gösterilebilir. Sık sık veteriner kontrolü ise olası problemlere karşı erken önlem alınması ve riskin ortadan kaldırılması adına elinizi güçlendirecektir.

Kedilerde Kanser Belirtileri

Kedilerde de insanlar gibi bu hastalığa dair belirtiler olmakla birlikte bu hastalığa yakalanma sebepleri de hemen hemen birbirine çok yakındır. Ölümcül olan bu hastalığın belirtilerine ve tedavisine karşı dikkatli davranılması evcil dostunuzu kaybetmemeniz açısından önemlidir.

  • Evcil dostunuzun üzerinde uzun süren ve iyileşmeyen yaralar gördüğünüzde kanser belirtilerinden olabileceğini unutmayın. Cilt kanseri başta olmak üzere birçok hastalığı belirtisi olabilecek olan bu durum karşısında acilen veteriner hekime başvurmanız gerekir.
  • Burun kanamalarına dikkat! Kedilerde görülen ani burun kanamaları sıklıkla gerçekleşiyorsa kanser belirtisi olarak şüphelenmeniz gerekebilir. Herhangi bir problem olmadığı halde aniden ortaya çıkan burun kanaması burun için tümörlerin veyahut farklı tür bir kanser türünün belirtisi arasında düşünülebilir. Vakit kaybetmeden evcil dostunuzu muayene ettirmeniz gerekir.
  • Vücutta görülen şişlik, yumru ve olağan dışı kabarıklıklar kanser belirtilerine bağlı oluşabilecek bir durumdur. Karın kısmı, bacak, sırt ve baş kısmına yakın bölgelerde görülmesi muhtemelen bu sıkıntılı belirtiler acilen veteriner ziyareti yapmanız konusunda ilk işaretler olabilir.
  • Ağız kokusu da maalesef kanser belirtisi olabilir. Kedinizin ağzında veya iç organlarında tümör oluşması ağzından dışarı kötü koku yayılmasına neden olabilir. Ağız kokusuyla kalmayan bu durumun yanında olası diğer belirtiler salya akıntısı yemek yerken aşırı zorlanma ve hareketlerindeki uyuşukluk başı çekebilir.
  • İştahın azalması ise her hastalık sonrası görülebilir olmakla birlikte evcil hayvan sahiplerinin iştah kaybına hayvanlarını takip etmeleri gereken bir durumdur. Özellikle uzun ve rutin şekilde devam eden iştah azalmaları kanser hastalığı belirtilerinden birisi olabilir.

Yukarıdaki belirtilerin %100 kanserin olduğuna dair kesin olmamakla birlikte dikkat etmeye ve evcil dostlarımızı kontrole götürmemizi gerektiren sıkıntılardır. Düzenli olarak kontrollerin ve aşılarını yaptırdığınız evcil dostunuzun kaliteli içeriklere sahip mamalarla beslenmesi düzenli oyun ve egzersiz ihtiyacının giderilmesinin yanında onlara zarar verebilecek sigara kullanılan ortamlardan aynı çocuklarımız gibi uzak tutmanız kanser olmasının önüne geçecek tedbirlerin başına gelmektedir. Hastalığa yakalanmaları halinde dahi sağlıklı büyümüş bir kedinin kurtulma ve hastalığı atlatma oranı oldukça yüksektir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar