Dünyanın En Tuhaf 10 Hayvanı ve İnanılmaz Özellikleri

6.09.2019 15:47:45

 

Görünümleri ve farklı özellikleriyle hepimizi şaşkına uğratan dünyanın en ilginç hayvanları alışık olduklarımızdan biraz farklı. Hem tuhaf görüntüleri hem de ilginç özellikleriyle görünce şok olacağınız o hayvanları sizin için derledik;

 

1. Narval

Denizgergedanı olarak da bilinen Narval canlıları Kuzey Kutup denizlerinde yaşarlar. Alınlarında bulunan bir uzantıya sahiptirler. Bu uzantı aslında bir diştir ve erkeklerde bulunur. Dişin uzunluğu ise 3 metreye kadar ulaşabilir.

 

2. Blobfish (Çirkin Balık)

2013 yılında keşfedilen Blobfish oldukça mutsuz görünümüyle dikkat çekmektedir. Avustralya ve Tanzanya’da görülen bu balık yaşamını derin sularda sürdürür. Görünümü sebebiyle ‘’Çirkin Balık’’ ismini almıştır.

 

3. Yakalı Kertenkele

                           

Boynunun etrafındaki yakalar en belirgin özelliğini oluşturan yakalı kertenkele ince vücutlu ve uzun kuyruklu bir kertenkele türüdür. Heyecanlandıkları zaman açılan bu yakaların boyu 20 santimetreyi kadar ulaşabilir.

 

4. Uluyan Maymun

En büyük maymun türlerinden birisi olan bu canlılar çenelerinin altında bulunan gür sakallara sahiptir. Çıkardıkları kükreme benzeri seslerle iletişim kurabilirler ve bu sesler 5 kilometrelik bir mesafeden duyulabilir.

 

5. Matamata Kaplumbağası

Tatlı sularda yaşayan bir tür olan matamata kaplumbağası iri vücut yapısına ve basık bir kafaya sahiptir. Üzerindeki dikenli çıkıntılar bir ağaç kabuğunu andırır ve bu sayede başarılı bir şekilde kamufle olur.

 

6. Mermi Karıncası

Oldukça tehlikeli olan mermi karıncaları acı veren ısırıklarıyla ünlenmiştir. Öyle ki dünyanın en şiddetli acısını bu karınca türleri vermektedir. 24 saat sürebilen acı öylesine güçlüdür ki tıbbi bir müdahale olmadan geçmesini beklemek mümkün değildir.

 

7. Dikenli Molok

Zararsız bir sürüngen olan Dikenli Molok yaklaşık olarak 15 cm boyundadır. Ortama göre renk değiştirebilen bu sürüngenler karınca ile beslenir ve sıcaktan korunmak amacıyla kuma gömülürler.

 

8. Yılan Başlı Güve

İsminden de anlaşılabileceği gibi bu tırtılın kafası bir yılanın kafası ile neredeyse aynı. Kanatlanmadan bu görüntüye ulaşan tırtılın kendini korumak amacıyla yılan taklidi yaptığı bilinir.

 

9. Cape Yağmur Kurbağası

Elleri ve vücudu bir kayayı andıran bu kurbağanın yaşam alana Güney Afrika’dır. Sokaklarda ya da kamusal alanlarda karşınıza çıkabilen yağmur kurbağanın sesi ise tıpkı oyuncak kurbağalar gibi.

 

10. Goblin Köpek Balığı

Derin denizlerde yaşan Goblin köpek balığı bir canlıdan çok bir fosili andıran görüntüsüyle dikkat çeker. Keskin dişleri ayırt edici özelliklerinden birisidir. Nesli tükenme tehlikesi altında olması nadir görülmesine bir sebeptir.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar