MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Beden Dilleri ve Anlamları

6.09.2019 14:18:32

Evimizin sevimli üyeleri kedilerin de tıpkı bizimki gibi beden dili vardır. Bakışları, farklı tonlardaki miyavlamaları ve kuyruk hareketleri beden dilinin parçalarıdır. Tek yapmanız gereken iyi bir gözlemci olmak ve bize ne anlatmak istediklerini anlamaktır. Bizimle iletişim halinde olan sevimli dostlarımıza daha iyi şartlar sunabilmek için onların beden dilini anlamak istemez misin? Kediler aslında bize ne anlatmak istiyormuş gelin hep birlikte öğrenelim.

Kuyruğu Yukarıdaysa

Kedinizin kuyruğu dik bir şekilde yukarıdaysa, sizi gördüğü için mutlu ve heyecanlıdır. Genellikle kediler başkalarını selamlamak için de bu hareketi kullanırlar.

 

Kuyruğu Aşağıda ve Tüyleri Kabarıksa

Kedinizin kuyruğunun aşağıya doğru olması korktuğu ya da tehdit altında olduğu anlamına gelir. Kuyruğu düz fakat aşağıya doğru eğimliyse; kediniz korkmuş ve saldırmaya hazırlanmıştır. Kuyruğunun tüyleri kabarmış ve farklı yönlere uzanmışsa yine tehdit altında hissediyor ve heyecan duyuyor anlamına gelir.

 

Kuyruğunu Havada Titretiyorsa

Kedinizin kuyruğu havada ve hafifçe titriyor ise bilmelisiniz ki kediniz çiftleşme dönemindedir. Kediniz kuyruğunu titreterek karşı tarafa gereken sinyali veriyordur. Yanınıza gelirken kuyruğunu sakin bir şekilde titretiyorsa bu sizi gördüğü için sevinçli olduğu anlamına da gelmektedir.

 

Kuyruğunu Aşağı-Yukarı Hızla Sallıyorsa

Kuyruğunu aşağı yukarı sallayan kediniz büyük ihtimalle yalnızlıktan şikâyetçidir. Sizden daha fazla ilgi görmek istediği anlamına gelir. Kedinizin kuyruğunu yere doğru sallaması, sizin tarafınızdan ne kadar çok sevildiğini anlamış olmasına verdiği bir tepkidir. Kuyruğunu yere doğru indirmesi suçluluk duygusu hissettiğini, sert bir şekilde yerde sallaması ise genellikle kızgın olduğu anlamına gelir. Fakat oyun oynamak isteyen kediler de genellikle bu davranışı sergiler.

 

Kuyruğunu Yerde Sallıyorsa

Kedinizin kuyruğunu yere doğru sallaması, sizin tarafınızdan ne kadar çok sevildiğini anlamış olmasına verdiği bir tepkidir. Kuyruğunu yere doğru indirmesi suçluluk duygusu hissettiğini, sert bir şekilde yerde sallaması ise genellikle kızgın olduğu anlamına gelir. Fakat oyun oynamak isteyen kediler de genellikle bu davranışı sergiler.

 

Kuyruğunun Ucu Kıvrıksa

Kuyruğu havada ve uç kısmı ters L şeklinde olan kediniz size arkadaşlık isteği gönderiyor olabilir.

 

Yere Sırt Üstü Yatıyorsa

Sırt üstü yatan kediniz bir de ellerini oynatıyorsa çok mutlu olduğu ve sizinle oyun oynamak istediği anlamına gelir.

 

Kulaklarını Geriye Doğru Yatırıyorsa

Eğer kediniz kulaklarını geriye doğru yatırıyorsa bir problem olduğunu anlamalısınız. Kedinizin kulağını geriye doğru yatırmış ve gözlerini dikkatle açmışsa bu korktuğu anlamına gelir

 

Kulaklarını Dikleştiriyorsa

Kediniz eğer kulaklarını dikleştirmişse bu etrafındaki olayları anlamaya çalışması anlamına gelir. Ayrıca vücudunu ‘’N’’ harfi şeklinde eğip kuyruğunu havaya dikiyorsa kendini korumaya aldığı ve saldırmaya hazırlandığına işarettir.

 

Elinizi Isırıyorsa

Kediniz oyun sırasında sürekli elinizi ısırıyorsa oyundan zevk aldığı anlamına gelir. Ayrıca dişleri kaşınan kediler de el ısırma davranışında bulunur.

 

Okumaya üşenenler için videomuz
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar