Dünyanın En Güçlü Çenesine Sahip 7 Hayvan

5.05.2020 13:12:27

Denizde ve karada yaşan birçok canlı içerisinde en güçlü çene ve ısırığa sahip canlıların listesini sizler için oluşturduk. Çoğu zaman hayatta kalmak için kullanılan bu ısırık darbeleri sandığımızın aksine çok daha güçlü ve etkileyici! Otçul beslenen canlıların genelde kaçması etçil canlıların ise kovalayan olması bu hayvanların günümüze farklı şekilde evirilmesine de yol açmıştır. Hızlarının yanında güçlü çeneleri ve ısırma basınçları sizleri hayrete düşürecek cinsten.

 

1- Büyük Beyaz Köpekbalığı

Isırma Basıncı: 4.000 PSI (281kg / cm2)

7 metre uzunluk ve 1.7 ton ağırlığa ulaşabilen bu canlı en büyük köpek balıklarından birisidir. Ilıman sularda yaşamakla birlikte Akdeniz havzasındaki orkinos balıkları en favori besinleri arasındadır. Avına alttan yaklaşarak öldürücü darbe vurarak ısırarak kaçar ve acının ölmesini bekledikten sonra yer. Avını parça parça yutma gibi alışkanlığı olmayan bu hayvanlar bütün olarak yutar.

2- Tuzlu Su Timsahı

Isırma Basıncı: 3.700 PSI (260kg / cm2)

Timsah ailesinin en güçlü ve büyük üyelerden biri olan bu canlılar 4-5 metre aralığına kadar uzayan boyları ve 1.2 tona yakın ağırlıklarıyla oldukça ürkütücüdür. Pusu kurarak avlanan bu timsahlar oldukça hızlı avcılardır. Besin yelpazesi oldukça geniş olup suda dahi 27km hızla yüzebilmektedirler.

3- Jaguar

Isırma Basıncı: 1.500 PSI (105.4kg / cm2)

Kedigiller familyasının en güçlü ve yırtıcı 4 büyük kedilerinden biri olan Jaguarlar oldukça güçlüdür. Avını izleyip pusuya düşüren bu canlılar avcı hamle yaparken oldukça akıllıca davranır. Hiçbir canlı fark etmeden kuvvetli çeneleri sayesinde sürüngenlerin kabukları da dahil sıra dışı öldürme yetenekleri vardır.

4- Su Aygırı

Isırma Basıncı: 1.800 PSI (126.5kg / cm2)

Ot obur ve çok büyük kara memelilerinden olan Su Aygırları o an ki ruh hallerine göre çok tehlikeli olabilirler. Tek bir ısırıkla çok daha tehlikeli bilinen canlıları bir kerede öldürebilir. 4.5-5 metre uzunluğuna sahip bu canlıların 4.5 ton ağırlığa ulaşabildikleri bilinmektedir. Çok büyük ve geniş çenesinin yanında güçlü dişleri oldukça ürkütücü ve tehlikelidir.

5- Goril

Isırma Basıncı: 1.300 PSI (91kg / cm2)

Maymun ailesinin kralı olan goriller sanılan aksine maymunları gibi muz ve bitkilerle beslenmezler. Ot obur olan bu hayvanların çoğu zarar sert ve güçlü bir mizacı vardır. Tehlike ve saldırı anında oldukça ürkütücü olabilirler. 40 yıl yaşam süresine sahip bu canlılar 1.6-1.7 metre boya erişebilir. Ortalama ağırlıkları 150kg’dır.

6- Bengal Kaplanı

Isırma Basıncı: 1.050 PSI (47kg / cm2)

Soyu azalmakta ve tehlikede olan bu hayvanların oldukça büyük dişleri vardır. 10cm’ye kadar uzayan ön dişleri sayesinde küçükbaşlar olduğu gibi çok daha iri kara hayvanları avlayabilmektedirler. 300kg ağırlığa çıkabilen bu hayvanların uzunlukları 2.5-3 metre arası olabilir.

7- Aslan

Isırma Basıncı: 650 PSI (45.7kg / cm2)

Güçlü çeneleri ve atletik yapılarıyla birçok canlıyı öldürebilme yeteneğine sahip Aslanların en büyük kozları sürü halinde avlanmaları. Çene ve ısırma basınçları her ne kadar listedeki diğer hayvanların altında kalsa da avcılık yetenekleri Ormanın Kralı olmasına yetiyor. 275kg ağırlığın üzerinde ve 80km/s hıza ulaşabilen bu hayvanlar 2-2.5metre uzunluğa sahip olabilirler.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar