MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Sağlık Bakanlığından Uyarı: Hasta Olanlar Evcil Hayvanlarıyla Temastan Uzak Durmalı!

6.05.2020 10:55:37

Sağlık Bakanlığı her alanda olduğu gibi dünyayı etkisi altına alan pandemi döneminde Covid-19 konusunda uyarılarına devam ediyor. Hastalığı kaptıktan sonra sahipleri tarafından hastalığa yakalandığı belirtilen çok az hayvan var. Eğer bu virüse yakalandıysanız ya da atlattıysanız evcil dostlarınızdan uzak durmakta fayda var. Evde beslenen hayvanlarınızı bir süre öpmekten uzak durun. Yiyeceklerinizi ve içeceklerinizi paylaşmayın. Mümkün olan en az teması evcil dostlarınızla kurun ve eğer mecbur kalmanız halinde maske kullanmaya özen göstermemiz konusunda uyardı. Sağlık Bakanlığı bu dönemde evcil hayvan bakımı konusunda uyarılarına şu şekilde devam etti.

Bu virüs insanlardan insanlara bulaşmakta olup her koşulda evcil hayvanlarımızı da kontrol ve güven altında tutmamız gerekiyor. Ev dışından ve diğer insanlarla hayvanlarımızın arasına en az 2 metre koymamız gerekiyor. Yakın temas konusunda kendimizi olduğu gibi hayvanlarımızı da korumak oldukça mühim. Köpeklerinizi tasmasız ve sosyal mesafe kuralına uyarak gezdirin. Çok sayıda insan kalabalığı ve başka köpeğin olduğu alanlarda köpeğinizle dolaşmaktan kaçının. Evcil hayvanınıza temas etmeden önce ve sonra ellerinizi yıkayın.

Covid-19 bulaşan bir insanla temas sonrası hastalık belirtisi gösteren birkaç vaka dışında somur gelişmeler bulunmamakta. Ancak bu durum gevşememiz ve rahat olmamızı gerektirmemekte. Tam aksine hayvanlarımızı da eğer bu hastalığa yakalandıysak ya da çevremizde bu tip insanlar var ise korumamız gerekmekte. Tedavi sürecindeyseniz evcil dostunuzdan uzak kalarak gerekirse başka bir evde bakılmasını sağlayın. Covid-19 virüsüne yakalandıysanız ve evde tedaviniz devam ediyor ya da karantina altındaysanız dikkatli olmalı ve maske kullanmadan evcil hayvanlarınızla iletişime geçmemelisiniz. Ellerinizi sıkça yıkamalı ve dezenfekte etmelisiniz.

Evcil dostunuzun sağlığı hakkında herhangi bir endişe ve merak uyandırıcı bir durum var ise acilen veterinerden destek almanız uygun olacaktır. Evcil hayvanınızda hastalık bulguları olması halinde veterinerinizin uygun görmesi durumunda evcil dostunuzun testleri Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı olarak Veteriner Kontrol Enstitülerinde yapılır.

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar