MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Doğumdan Sonra Kedilerdeki Tuhaf Davranışlar

15.12.2019 16:25:34

Kedimizin yavrularının olması biz insanlar için oldukça heyecan vericidir. Ancak bu özel zamanlar anne kedi için aynı derecede korkutucu ve sinir bozucu bir süreçtir. İçgüdüleri, yavrularını her ne pahasına olursa olsun korumasını söyler. Bu da bazı hareketlerinin garip görünmesine neden olabilir.

İnsanlara Karşı Saldırganlık

En nazik, en iyi huylu kedi bile anne olduğu zaman aniden tıslayan, hırlayan bir deliye dönüşebilir. Anne kediler yeni doğan bebeklerinin sahip olduğu tek korumalardır ve yavrularını korumak için en uç noktalara giderler. En tatlı evcil kedi bile bazen ev halkının bebeklerine zarar vermek istemediğini anlayamaz. Çoğu anne kedi, özellikle ilk kez anne olanlar, yavrularına yaklaşan insanlara karşı oldukça agresif olur. Sevimli kedinizin bu davranışı tuhaf görünebilir ama oldukça doğaldır ve yavrular büyüdükçe azalır.

Diğer Kedilere Karşı Saldırganlık

İki kedi doğdukları andan itibaren en yakın arkadaş olabilirler, birlikte oynayıp her anı birlikte paylaşabilirler. Ancak bunlardan biri anne olduğu zaman diğer kedi ile zaman geçirmek istemeyecektir. Diğer kediye karşı, yavrularına yakın bir yerde olduğu zaman saldırganlaşacaktır. Özellikle diğer kedi erkek ise bu saldırganlaşma daha fazla olur çünkü erkek kediler yavru kedileri daha çok öldürür ve anne yavrularının her zaman güvende olmasını ister. Aynı insanlarda olduğu gibi yavrular büyüdükçe bu saldırganlık azalacaktır.

Yavrularını Taşıma

Bazı kediler yavrularını sadece korkutulduğu ya da rahatsız edildiği zaman taşırken, bazı kediler hemen hemen her gün yavrularının yerini değiştirir. Kedilerin yavrularını farklı konumlara taşıması normal bir davranıştır. Vahşi yaşamda yavruların yerlerini taşımak, onları kokularından bulacak avcılardan korumayı sağlar. Bırakın anne yavrularını istediği kadar taşısın. Onu çok rahatsız etmezseniz o da bir süre sonra bu hareketinden vazgeçecektir.

Yavrularını Çağırması

Yavru kediler kendi başlarına gezmeye başladıkları zaman, annelerinin miyavlama seslerini duyarsınız. Yavruların çok uzağa gitmediklerinden emin olmak için onlara seslenir. Seslendiği zaman da yavruların ona geri dönüş yapmasını bekler.  Eğer dönüş yapmazlarsa daha yüksek ve endişeli sesler çıkarır. Eğer annenin yüksek sesle bağırdığını duyarsanız yavruların dolabınızın arkasına veya başka bir köşeye sıkışıp kalmadığından emin olun.

Yavrularını Eğitmesi

Anne kedi yavrularına karşı oldukça nazik olabilir. Bazen de onlara tıslayabilir hatta dövebilir. Bu durumlarda bile yavrularıyla kendi yöntemleri ile başa çıkmasına izin verin. Yavru kediler ömürlerinin sonuna kadar kullanacakları sosyal yetenekleri annelerinden ve akranlarından öğrenir. Eğer yavru kedi sınırdan çıkarsa anne ona tıslayarak bu hareketin yanlış olduğunu ve bir daha yapmaması gerektiğini öğretir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar