MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler ve Bıyıkları Hakkında 6 Temel Bilgi

16.12.2019 10:09:31

Kedilerin bıyıkları süs amaçlı uzamaktan ziyade çok farklı işlevleri bulunmaktadır. Bilindiği üzere kedilerin hisleri, hareket ve iletişim yetenekleri oldukça gelişmiştir. Kedilerin bıyıkları ne işe yarar sorusuna cevap aradığımızda kediler bıyıklarını bir duyu organı gibi geliştirip kullanmaya çalışmaktadırlar.

Öncelikle konumuzun detaylarına inmeden önce halk arasında bilinen yanlış üzerinden devam edelim. Hemen hemen herkesin duyduğun “Eğer bir kedinin bıyıklarını kesersen kesinlikle yürüyemez. Çünkü bıyıklar kedinin dengesini sağlamasına yarar” bilgisi kesinlikle yanlıştır. Kedilerin bıyıklarının kesilmesi doğru bir hareket değildir fakat yürüme ve denge kurma ile ilişkisi yoktur. Araştırmalar sonucunda kedilerin rahatlıkla yürüdükleri kayıtlara geçmiştir. Bir diğer adı da duyu kılı olan bu bıyıklar, göz çevresi, patilerin arkalarında da bulunur. Avcılıklarında oldukça büyük payı olan bu kılların detayına inelim.

 

1- Kedi Bıyıkları Oldukça Duyarlıdır

Kedilerin bıyıkları ince kılların aksine oldukça derinlerde köklenir. Bıyıkların etrafında sinir hücreleri ve kan yoğunlaşması vardır. Bazen dokunduğunuzda rahatsız olmalarının sebebi budur. Havada oluşan rüzgârın titreşimlerini bile rahatlıkla hissederler.

2- Kedilerin Bıyıkları Asla Kesilmemelidir

Dönemsel olarak dökülüp tekrar çıkması olağandır. Eğer bir kazaya kurban gidip bıyıklarını yakmazsa bizler tarafından müdahale edilmemeleri gerekir. Bulunduğu alandaki gerekli sinyal ve etkileşimi alamayacağı için biraz içine kapanabilir. Psikolojik olarak onu etkilemesi çok üzücü bir durumdur. Hızlı uzaması biraz sevindirici olsa da kendiliğinden dökülmediği sürece asla dokunulmamalıdır.

3- Sadece Burunlarında Çıkmaz

Bilindiği üzere bıyık burnun altında olur. Fakat kedilerin bıyıkları çok daha farklı işlevler gördüğünden dolayı ön bacaklarının patilerinde, göz çevresinde ve çenesinde uzayabilmektedir. Gece avcısı olmalarının belki de bu duyu sistemlerinin mükemmel olmalarıdır.

4- Kedilerin Bıyıkları Mesafeleri Algılamalarına Yardımcı Olur

Dar açıklarda ve noktalarda geçerken bıyıkları onlara oldukça yardımcı olur. Duvarlar arası ve geçilmesi gereken mesafeyi bıyıklarıyla tartarlar. Araştırmalar doğrultusunda, geniş olmayan alanlara giriş denemesi yapan kedilerin, bıyıklarının vücuttan bağımsız olarak geçici şekilde deri üstündeki uzunluğunun arttığını göstermektedir. Bıyıklara dokunan cisim veyahut titreşimler, onlara karanlıkta dahi olsa bilgi aktardığının anlaşılmasını sağlamıştır.

5- Avlanırken Avın Yerini Bulmasını Sağlar

Uzağı ve iyi ışık olmayan mesafeleri çok iyi görseler de yakın mesafelerde ve önlerini görmede avlanırken bu derece etkili değillerdir. Burada bıyıkları yardımcı olur ve eksik kalan noktaları hissetmelerini ve bilgi akışını sağlamalarına destek olur. Çene ve burundaki bıyıkları tam olarak burada devreye girer.

6- Kedi Bıyıkları Duygusal Hallerini Belli Eder

Kedilerin durumlarına göre çok farklı anları ve modları vardır. Bunu anlamak için kedi beden diline ve onun karakterine aşina olmamız belli bir ölçüde bizlere yardımcı olsa da kedi bıyıkları da bazen bizlere işaret verebilir. Bıyıkların aldığı pozisyonlarda bazı durumları bize bildirebilir. İleriye bakan kedi bıyıkları tetikte ve heyecanlı olduğuna dair bir durumken, aşağıya inik bıyıklar sakinliği ifade eder.

Bu hakkındaki videomuzu izlemek isterseniz!
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar