Colorpoint Shorthair Kedisi Tarihçesi Karakteri ve Bakımı

7.07.2020 13:14:05

Siyam kedisinin yakın akrabası olup karakter olarak da fazlasıyla birbirlerine benzemektedir. Tüm dünyada tanınan ve fazlasıyla sevilen bu kedi ırkı sevimlilikleriyle de ilgiyi üstüne toplamayı başarmışlardır. Colorpoint shorthair ırkı insanlarla çok kolay bağ kuran ve aile ortamına uyum sağlama konusunda güçlük çekmeyen kedilerdir. Siyam ırklarının melezi gibi görülseler de çok farklı özellikleri ve kendilerine has fiziksel yapıları da bulunmaktadır.

Colorpoint Shorthair Tarihçesi

Siyam kedileri fazlasıyla karıştırılır. 1940'lı yılların başında kedi üreticilerinin Siyam'a benzer fakat farklı renk arayışı bu ırkın doğumuna zemin hazırlamıştır. Sadece Siyam ırkı kullanılmayıp Habeş ve Amerikan Shorthair ırkları da bu ırkın gen havuzunda kullanılmıştır. Yıllar süren çalışmalar sonrasında asıl gen havuzunu Siyam kedileri oluşturmalarına rağmen yıllar geçtikçe buradan aldığı genlerin üstünlüğü azalmıştır. Fiziksek özelliklerine de baktıkça bu konuda görüntü olarak da değişim yaşandığını apaçık ortadadır.

Colorpoint Shorthair Kedisi Fiziksel Özellikleri

Orta boy ırk kedilerden olan bu kedilerin oldukça zarif fiziksel özellikleri ve tüy yapısı vardır. Siyam kedisiyle karıştırabilmenizin oldukça olası olan bu ırklar ince yapılı ve ön bacakları hafif uzundur. Göz renkleri Siyam kedilerine benzemekte olup mavi ve onun tonlarıdır. Tüyleri kısa olmasının yanında yumuşak ve göze hoş gelen parlaklığa sahiptir. İsminde de anlaşılaşacağı üzere ve ortaya çıkması hikayesinden tüy renklerinin farklı renklerde olacağını tahmin edebilirsiniz. En yaygın renkleri çikolata krem ve mavi tonlarıdır. Çift desen görülmekte olup tekirimsi ve nokta benekli olabilir. Kuyrukları dikkat çekici şekilde uzun olup zarafet katmaktadır.

Colorpoint Shorthair Kedisi Karakteristik Özellikleri

Karakter olarak ataları olan Siyam kedilerine benzerler. Konuşkan olup miyavlayarak dertlerini anlatmaktan hoşlanırlar. Sahiplerine düşkün olup kıskançlık dahi gösterdikleri görülmektedir. Sürekli ilgi ve sevgi beklemesi onları tam bir ev kedisi haline getirir. Başka kedilerle de aralarının iyi olması tek kedi olarak bakılmaları konusunda dikkat etmeniz gereken bir husustur. Aktif kediler olup günlük egzersiz ve oyun ihtiyaçları fazladır. Buna uygun olup temel ihtiyaçlarının yanında tırmalama tahtası ve kedi oyuncakları almanız gerekebilir. Atletik yapıları ve avcılık içgüdüleri yüksek olup günlük hayatları aksiyon içerisinde geçebilmektedir.

Colorpoint Shorthair Kedisi Bakımı

Fiziksel ve ruhsal olarak aktivite yapması sağlıkları açısından önemlidir. Ev kedileri olsalar da hareketsizlik zamanla sağlık sorunları yaşamalarına neden olur. Diş eti ve diş eti hastalıklarına yatkınlıkları bulunması nedeniyle ağız bakım sağlığına dikkat edilmeli ve yavruyken diş fırçalamaya alıştırılmalıdır. Tüyleri kısa olsa da haftalık olarak rutin taramak önemlidir. Aşı ve veteriner kontrolleri aksatılmamalı ve mama seçimi konusunda biraz daha orta ve üst segment mama tercih edilmesi bu tip ırk kedilerde uzun vade de kedinizin çok daha güçlü ve sağlıklı olması açısından öneme sahiptir.

Colorpoint Shorthair Kedisi Sağlık Sorunları

Bu kedilerin maalesef ki bazı hastalıklara genetik olarak yatkınlıkları vardır. Sağlıklı bir ırk olarak belirtemeyeceğimiz bu kedinin safkan ya da melezlik seviyesi ne olursa olsun aşağıdaki sağlık sorunlarıyla karşılaşmaları kuvvetli ihtimaldir.

  • Astım ve bronşit
  • Göz problemleri ve şaşılık
  • Karaciğerde aşırı protein birikmesine bağlı hastalık

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar