MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Clicker (Klik Klak) Kullanarak Köpek Eğitimi

19.12.2019 10:08:02

Bu sistem ilk olarak deniz canlıları olan balina ve yunuslarla iletişim kurmak için kullanıldı. Köpekler üzerinde de başarılı sonuç alınınca onları eğitmek amacıyla eğlenceli ve modern bir eğitim süreci haline evirildi. Köpeğinizle sade ve doğru etkileşim ortaya çıkarabilmeniz, klasik yöntemlere nazaran kısa sürede istediğiniz komutları öğretmenizi sağlayabilen yardımcı bir eğitim aracıdır.

Her konuda basit ya da karmaşık eğitim konusunda köpeğinizi eğitebilirsiniz. Avuç içine sığan ufak plastik bir üründür. Üzerindeki noktaya bastığınızda klik klak sesi çıkararak köpeğinizin dikkatini size ve öğretmeye çalıştığınız komuta çeker.

Clicker Köpek Eğitimi

Bu eğitim aracını kullanmanın amacı evcil dostunuzun yaptığı doğru hareketleri sese yönlendirmek ve başarılı olduğunda onu ödüllendirerek tekrarları pekiştirmek ve komutu onun hafızasına yerleştirmektedir. Klik sesini her duyduğunu başarılı olduğunu anlayacak olan köpek, bu sese odaklanmaya başlayacaktır. İlk çalışmalarınızda ödül bisküvilerini işinize oldukça fazla yarayacaktır. Bunun birlikte iyice alışan ve komutları pratiğe dökmeye başladığınız zamanlarda övgü ve sevgi göstermeniz onu yeterince mutlu etmeye yetecektir.

Öncelikle clicker’a ve sesine köpeğinizi alıştırmanız önemlidir. Hep aynı sesi çıkarması ve ailenin diğer üyeleri tarafından kullanılabilmesi eğitim ve uygulama esnasında kafasının karışmasını engellemektedir. Tek bir sese yoğunlaşan köpeğin eğitim süreci clicker ile oldukça başarılı geçmektedir. Evcil dostunuzu bu pozitif eğitime sürecine sokmadan önce bu sese alışması için ufak ön çalışmalar yapmanız önemlidir. Çevrenizde onun ilgisini çekebilecek, gürültü, ses ve nesneleri ortadan kaldırmalısınız. Yanınızda onu ödüllendirebileceğiniz yiyecekler olmalı, sabırlı olurken, konsantrasyonunuzu bir an için bile bozmamalısınız.

Clicker Etkisi ve Süresi

Bu şekilde eğitim sürecine girerken, köpeklerin yaşı, cinsi, ırkı çok da önemli değildir. Karakterine bağlı olarak bazı köpeklerin heyecanlı olması, algı seviyesi biraz daha fazla sabır göstermenize neden olabilir. Bu aşılamayacak bir durum olmamakla birlikte karşılıklı çaba ve ilgi ile başarılı işler çıkarmanızı sağlayabilir. Onları sıkmamak adına saatlerce eğitim çalışmaları yerine, günlük aktivite tarzı kısa süreli eğlenceye dayalı her komuta en fazla 10 dakika ayıracak şekilde periyotlara bölmeniz ilk başlarda alışma sürecini atlamanızı yardımcı olabilir.  Atlamamamız gereken nokta clicker bize ve ona yardımcı olan bir aparattır. Uzun aralar vermeniz bu alışkanlığı unutmasına neden olabilir. Köpekler ilişkilendirme konusunda kıvrak zekaya sahip canlılardır. Klik ve ödül sistemini kısa sürede kavrayabilirler. Verdiği mesaj her daim aynı olmakla birlikte, ses sabittir ve ses tonunuzu kullanmanıza gerek kalmadan, aklının karışmasına sebep olmazsınız. Ömür boyu da bu aparatı kullanmanız gerekmez. Komutları yeteri kadar tekrar ettikten iyice yerleştiğine emin olduktan sonra yeni bir komut öğretmek istediğiniz taktirde kullanmanız uygun olacaktır. Öğretilmiş davranışlarda belirli rutinlerle komutları tekrar etmeniz her seferinde clicker ihtiyacını ortadan kaldırır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar