MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Büyük Irk Köpek Sahiplenmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

5.10.2020 11:03:26

Büyük ırk köpekler genelde, şehir hayatı ve apartman yaşamı içerisinde yaşamakta zorluk çekebilecek köpek ırklarıdır. Yetişkinliğe olduklarında 25-45kg arasına kadar ırkına bağlı olarak ulaşabilirler. Genelde koruma, sürü gütme, rehber köpeklik ya da arama-kurtarma çalışmaları gibi görevlerde kullanılırken görebileceğiniz pozisyonlarda görev alabilmektedirler. Minikken her köpek gibi standart cüssede olsalar da ileride büyümelerini tamamladıklarında bazı sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

İleri de oluşabilecek değişkenleri ve yaşamanızın muhtemel olduğu durumları şimdiden öğrenmeniz işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır. Bu evcil dostlarımız süs eşyası olmayıp, hepsi birer can taşımaktadır. Bu sebeple birçok insan bir heves bu tip büyük ırk köpekleri tatlı yavrularken sahiplenip büyümeye başladıklarında çok da tasvip edilmeyen hareketlerle sokaklara terk edebiliyor. Bu nedenle köpek ırkı seçiminde özellikle büyük ırk bir köpek yavrusu sahiplenirken nelerle karşılayacağınıza göz atalım.

Büyük Irk Sahiplenmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Cane Corso, Amerikan Mastiff, Sivas Kangalı, Doberman, Golden Retriever en sık sahiplenilen büyük ırk köpeklerden bazılarıdır. Bu tip köpekleri sahiplenmeden önce onların beslenmesinden, sunabileceğiniz özgür bir yaşam alanına dikkat etmeniz gereken çok ince nokta bulunmaktadır.

  • Büyük ırk köpekler minimum 20-25kg arasından başlayıp oldukça yüksek kilolara çıkabilmektedir.
  • Cüsselerine bağlı olarak çok fazla yemek yeme potansiyeline sahiptir. Maddi açıdan bu masrafları göz ardı etmemelisiniz.
  • Bu tip ırk köpeklere almayı düşündüğünüz oyuncaklardan, tasmalara kadar farklı ebatlar olacağı için biraz daha pahalı olacaktır.
  • Evcil dostunuzun mini ırk köpeklere nazaran çok daha fazla geniş alana ihtiyacı olacaktır. Eviniz bunun için yeterli mi? Bahçeniz var mı? Komşularınız bu konuyla alakalı olarak rahatsızlık yaşayabilir mi?
  • Köpeklerin yavru iken eğitilmeleri en uygun zaman aralığıdır. Bu tip iri ırk köpeklerin ise itaat ve temel eğitimlerinin yetişkinliğe ulaşmadan önce tamamlanması gerekir. Ayrıca sosyalleşmesi de çevreye ve insanlara karşı agresif tavırlar göstermemesi açısından elzem bir durumdur.
  • Bu köpeklerin cüsselerine bağlı olarak egzersiz ve gezme ihtiyaçları oldukça fazladır. Aksi taktirde fazla beslenmeye bağlı olarak aşırı yağlı ve kilolu bir köpek haline gelebilir. Rutin olarak onu gezintiye ve oyun oynamaya teşvik edebilecek misiniz?

Irkı ya da ağırlığı ne olursa olsun, onlar birer çocuk gibidir. Kimi zaman sakarlıkları kimi zaman fazla enerjileri sizlere sorun yaratabilir. Onu terk etmek ve ayrılmak gibi bir düşünceye sahip olmamanız adına ırkının gerektirebileceği tüm sorumlulukları iyi araştırmalı ve en uygun köpek ırkını seçerek ona güzel bir yaşam sunmanız önceliğiniz olmalıdır. Şehir hayatına sahipseniz büyük ırk köpekler yerine çok daha apartman yaşamına uygun ve küçük yaşam alanlarında sorunsuz yaşayabilecek köpek ırklarını seçmelisiniz. Fikir vermesi açısından apartmana uygun köpek ırklarına buradan göz atabilirsiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar