MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Durduk Yere Kilo Verme Sebepleri Sağlık Sorunu Habercisi

5.10.2020 13:03:57

Kedilerin durduk yere kilo vermesinin altındaki en büyük neden fark edemediğiniz bir sağlık sorunu olabilir. Bir kedinin kilosuna etki eden ve hesaplamanızda göz önüne almanız gereken etkenler ise cinsiyet, ırk, yaş, kısırlaştırılması, aktifliği ve beslenme programıdır. Anide kilo veren kedinin ise tüm bu kriterlerin normal olmasına karşın gözle görülür şekilde kilo vermesi konusunda dikkatli olmalı ve bir veteriner kontrolüne gitmelisiniz. İştahının azalmış olması ya da iştahının normal olmasına rağmen kilo vermesi çok dikkat çekici bir konudur. İştah azalmasına neden olabilecek kedi sağlık sorunları nelerdir?

Parazitler

Su kaybı ve kilo kaybına neden olabilecek ishal yapan parazitler vardır. Bu ciddi ishal tehlikesi evcil dostlarınızın sıkıntı yaşamasına neden olup iç parazit kontrollerinin yapılmasına adına veteriner hekiminizden destek almanız gerekir.

Tüy Yumağı Sorunu

Kedileri titiz ve temizliğine özen gösteren canlılardır fakat kendilerini temizlerken yuttukları tüyler midelerinde tüy yumağı oluşmasına neden olabilir. Bu tüylerin kusarak ya da dışkı yoluyla atılması sırasında kabızlık, iştah kaybı ve kilo kaybı görülebilir.

Vitamin Eksikliği

Vitamin eksikliği kedilerde sadece deri ve cilt problemleri değil kilo kaybına da neden olabilir. Tam ve dengeli beslenmeyen ihtiyacı olan vitaminleri alamayan kediler risk altındadır. Kilo kaybı yaşamasının vitamin eksikliğinden dolay olduğunu düşünüyorsanız ekstra kedi besin takviyesi ya da veteriner kontrolüne gidebilirsiniz.

Sindirim Problemleri

Kedilerin sindirim yollarındaki herhangi bir sorun iştah kaybına direkt etki etmektedir. Sindirim sisteminde ağrı ya da tahriş olması zamanla iştah sorununu tetikleyerek yemek yemekten kaçınmasına ve gözünüzün önünde gün be gün zayıflamasına yol açacaktır.

Karaciğer Rahatsızlığı

Kedilerin bu tip iç hastalıkları herhangi bir belirti göstermeden son aşamaya dahi gelebilir. Kilo kaybının yanında ek olarak eğer halsizlik kusma ve yemeye karşı reddeder bakışların akabinde kilo kaybı başlıyor acilen veterinere gidin.

Kedilerin yakın zamanda ani kilo kayıpları her koşulda bir soruna işarettir. Besin eksikliğinden, iç hastalığa ya da alerjik nedenlere dayanabilir. Sağlık bir kiloya sahip olması ve bunun korunması adına yapabileceğiniz basit şeyler vardır. Sağlıklı ve kaliteli bir beslenme programı, rutin egzersizler, veteriner hekim kontrolü ve aşıların düzenli yaptırılması İştahının normal olmasına karşı belirttiğimiz sebeplerden kaynaklı da kilo kaybı görülebilir. Bu çok daha tehlikeli olup evcil dostunuzun beslenmesinde bir farklılık hissetmediğiniz için erken tedbir alma şansınızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle yaşına bağlı olarak ideal kilosunu takip etmeli ve yediği günlük besinlerin miktarını ölçülü olarak mama kabına koymalısınız.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar