MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Böbrek Yetmezliği Bulunan Kedileri İris İçin Caddede Dans Ediyorlar

16.07.2019 17:48:38

Ankara'da dans eğitmeni Veli Kurt ve Nadire Aslan arkadaşları Sevde Şahin'in böbrek yetmezliği hastalığı bulunan kedisi 'İris'in tedavisini yaptırabilmek için caddede dans ediyorlar.

İlaçları yurtdışından geliyor

Sevde Şahin'in beslediği beş yaşındaki İris'e geçen yılın başında böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Tedavisine bir an önce başlanan İris'in ilaçları yurt dışından getirtildi. Eski dansçı Şahin, özel bir tedavi görmesi gereken İris'in ilaçlarını bir süre sonra yurt dışında getirmekte zorluk çekti. Bunun üzerine Sevde Şahin'in arkadaşları Veli Kurt ve Nadire Aslan, İris'in tedavisine destek olmak amacıyla 2 hafta önce Çankaya'nın Tunalı Hilmi Caddesi'nde dans etmeye başladı. İş çıkışı halkın en yoğun olduğu saatlerde caddede dans eden Veli Kurt ve Nadire Aslan'a bazı günler de kedinin sahibi Sevde Şahin'de eşlik etmekte. 
Dans sayesinde elde edilen gelir İris'in tedavisi için kullanılıyor.

Nadire Aslan, İris için arkadaşı Veli Kurt ile dans ettiklerini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “İris’in ilaç masraflarına destek amacıyla dans ediyoruz. Son bir yıldır beraber dans etmiyorduk; ama ‘İris’ için bir araya geldik. Daha önceleri de bir kedi ve köpek için dans etmiştik. Maalesef köpeği kurtaramasak da, kedi göz ameliyatı oldu. Şimdi de umarım ‘İris’in ilaçlarını getirip, tedavisini karşılayacağız. Kan tahlili, muayene ücreti, yurt dışından gelen ilaçlar çok fazla tutuyor. Umarım ‘İris’e faydamız olur” dedi.

Oldukça zor bir hastalık

Bir dönem dans eğitmenliği yapan Sevde Şahin, İris'e doğumundan şimdiye dek baktığını söyledi. İris'e geçtiğimiz senenin başlarında böbrek yetmezliği teşhisi konulduğunu söyleyen Şahin, “Çok zor, ilgi isteyen bir hastalık. Hayvanlar için diyaliz merkezi yok. Biz dünyada üretilen ilaçları bulup, getirmeye çalışıyoruz. İlaçları getirebilmemiz için bir de bakanlık izni gerekiyor. Şimdiye kadar dans ederek 300 lira topladık. ‘İris’in ömür boyu tedaviye ihtiyacı var. Bazen ilaçları bulamayınca kedimiz çok kötüleşiyor ve toparlaması çok uzun süre alıyor” dedi.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar